UNICEF uyardı: İsrail'in ilan ettiği güvenli bölgeler "hastalık bölgelerine" dönüşebilir

HABER MERKEZİ 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze'de İsrail tarafından ilan edilen güvenli bölgelerin hastalık bölgelerine dönüşme riski taşıdığını söyledi.

Bir süredir İsrail'in yoğun saldırılar düzenlediği Gazze'de çalışmalarını yürüten UNICEF Sözcüsü James Elder, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısına çevrim içi katıldı.

"(Gazze'de) İsrail tarafından ilan edilen sözde güvenli bölgeler, su, sanitasyon ve barınacak yer olmadığında hastalık bölgelerine dönüşme riski taşıyor." diyen Elder, Gazze'de güvenli olarak adlandırılan bazı bölgelerin mevcut durumda "rasyonel" olmadığını belirtti.

Elder, insanların tahliye edildiği bölgelerde, tıbbi tesisler, su ve yiyecek de dahil hayatta kalmaları için yeterli kaynakların bulunması gerektiğini de vurguladı.

UNICEF Sözcüsü Elder, İsrail tarafından Gazze'nin güneyindeki bazı bölgelerin tahliye talebinin ardından "Gazze'nin kuzeyindeki gibi kadın, çocuk ve evlerdeki ölüm ile yıkım düzeyinin güneyde görülmemesi" yönünde söz verildiğini ancak durumun kesinlikle böyle olmadığını kaydetti.