Gazze'deki hükümet: Ölenlerin sayısı 16 bini aştı

Gazze Şeridi
Gazze Şeridi

HABER MERKEZİ

İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısının 16 bin 248’e yükseldiği bildirildi.

Gazze'deki hükümete bağlı medya ofisi, 7 Ekim’den bu yana İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısının 16 bini aştığını belirterek, 7 bin 112'si çocuk, 4 bin 885'i kadın olmak üzere toplam 16 bin 248 kişinin saldırılarda yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" adı altında kapsamlı saldırı düzenlemişti. Verilere göre saldırılarda 1400’den fazla İsrailli öldürülmüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2 Aralık 2023’te düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmede bulunarak, saldırıları nedeniyle İsrail'e yönelik "uluslararası baskı olduğunu" ama buna rağmen hedeflerine ulaşmak için alan oluşturduklarını belirtmişti.

Netanyahu, "Nihayetinde kararları biz veriyoruz ve nihai kararımız Hamas'ı yok etmek, rehinelerimizi iade ettirmek ve Gazze'de yeni bir terör kontrolünün olmamasını sağlamaktır." demişti.

Netanyahu, hedeflerine ulaşıncaya kadar Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara devam edeceklerini ve kara saldırısı olmadan söz konusu hedeflere ulaşamayacaklarını dile getirmişti.