Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplandı

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu
Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, bütçe ve maaş konusuyla ilgili son gelişmeleri ele aldı.

Bakanlar Kurulu, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin katılımıyla haftalık toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, geçen hafta Bağdat’ı ziyaret eden müzakere heyeti, bölgedeki çalışanların maaşları ve mali haklarının, siyasi çatışmalardan ayrılması gerektiğine işaret ederek, mali hakların siyasi konularla karıştırılmamasının altını çizdi.

Heyet, Bağdat'ın maaş sorununu temelden çözmediğine dikkat çekerek, Kürt halkının anayasal haklarını açık bir şekilde ihlal ettiğini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi'nin federal hükümete karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurgulayan heyet, federal hükümetin bölgedeki çalışanların maaşını ödememesi için hiçbir mazereti olmadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ise kadına yönelik şiddet vakalarındaki artışa ilişkin nedenler ve çözümlere yer verdiği bir rapor sunarak, ilgili bakanlıklara mücadele stratejisinin uygulanmasında iş birliği çağrısında bulundu.

Başbakan Barzani de kadın haklarının korunmasının, sıkı önlemler alınmasının ve kadına şiddet uygulayanların cezalandırılmasının önemini vurgulayarak ilgili kuruluşlara kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için kapsamlı bir farkındalık kampanyası yürütme talimatı verdi.

İçişleri Bakanı Reber Ahmed, Başbakan Barzani’nin talimatı üzerine çok sayıda sivil toplum kuruluşuyla, kanun ve önlemlerin uygulanmasında karşılaşılan sorunları çözmek için görüştüğünü söyledi.

Kurul, toplantıda sunulan önerilere, Aile ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genel Müdürlüğüne ve bu alanda çalışan tüm kuruluşlara desteğini yineledi.

Son olarak Bakanlar Kurulu, Şehircilik ve Turizm Bakanı Sasan Awni'nin su abonelerinin borçlarının yüzde 15'inin muaf tutulmasıyla ilgili önerisini onayladı.