Erdoğan'dan Yunanistan'a: "Teröristleri barındıran" kampların oluşmaması için dikkatli olun

Erdoğan ve Miçotakis ortak basın toplantısında
Erdoğan ve Miçotakis ortak basın toplantısında

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Lavrion Kampı) Yunanistan'da teröristlere barınma imkanı sağlayan benzeri kampların oluşmaması için dikkatli olunmasının altını çizdim.” dedi.

Cumhurbaşkan Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyinin 5'inci toplantısı kapsamında resmi ziyarette bulunduğu Atina'da Başbakanlık Binası'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalar yaptı.

İki ülkenin münasebetlerinde mevcut olumlu ivmeyi daha da geliştirmek istediklerinin altını çizen Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile faydalı görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Yunanistan ile mevcut sorunları yapıcı diyalog, iyi komşuluk ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözümek istediklerini ifade eden Erdoğan, “Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok. Yeter ki büyük resme odaklanalım, denizi geçip derede boğulanlardan olmayalım. Ege ve Doğu Akdeniz'deki tutumlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk, Dışişleri bakanlarımızdan çalışmaları ele almalarını istedik." dedi.

Miçotakis ile terörle mücadele alanındaki iş birliğinin nasıl geliştirilebileceğini de ele aldıklarını aktaran Erdoğan, “(Lavrion Kampı) Yunanistan'da teröristlere barınma imkanı sağlayan benzeri kampların oluşmaması için dikkatli olunmasının altını çizdim.” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis

Görüşmede, Başbakan Miçotakis ile Gazze başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan dramı ele aldıklarını söyleyen Erdoğan “Yaşananların Gazze halkının toplu şekilde cezalandırılmasına dönüşmesi, 17 bin masum Filistinli sivilin katledilmesi vicdanları yaralamaktadır. Uluslararası toplum, işlenmekte olan insanlık ve savaş suçları karşısında sessiz kalmamalıdır. Kalıcı ateşkesin bir an evvel tesisi, insani yardımların engelsiz akışının temini, hepimizin önceliği olmalıdır. Türkiye olarak adil bir barışın uygulanması noktasında garantör olarak sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan'ın aynı denizi, aynı coğrafyayı, aynı iklimi, hatta birçok alanda aynı kültürü paylaşan iki komşu ülke olduğuna dikkati çekerek, “İki kardeş arasında dahi anlaşmazlıklar olabilirken, iki komşu arasında görüş ayrılıklarının yaşanması gayet doğaldır. Ege'yi barış ve iş birliği denizi haline getirelim istiyoruz. Türkiye ve Yunanistan olarak atacağımız ortak adımlarla dünyaya örnek olalım arzusundayız." dedi.