Erdoğan: Hamas'a "terör örgütü" demeyiz

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas’ın “bir siyasi hareket” olarak girdiği seçimlerden galip çıkmış olan bir hareket olduğunu belirterek, “Bize bunu zorla dayatıyorlar ki "illa terör örgütü" deyin. Hayır, sizin demenizle biz Hamas'a "terör örgütü" demeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Yunanistan’a gerçekleştirdiği ziyretle ilgili açıklama yapan Erdoğan, “Gayet olumlu atmosferde geçen ziyaretimin Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına inanıyorum. İki ülke, üçüncü tarafların müdahalesine ihtiyaç duymadan sorunlarını suhuletle çözebilecek birikime, tecrübeye ve iradeye sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile iş birliklerini sadece enerji alanında değil, nükleer enerji dahil tüm alanlarda geliştirmenin, genişletmenin gayreti içinde olduklarını belirten Erdoğan, “Sinop’ta inşa edilecek nükleer santralimizin enerjisinden Yunanistan'a da imkan tanıyabiliriz."  dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu  “ABD Başkanı Biden ile görüşme gündemimizde değil. Hepiniz Gazze konusundaki tavırlarını biliyorsunuz. Bizi ararsa konuşmamız gereken konular neyse onları da biz kendisiyle görüşüp konuşuruz." şeklinde yanıtladı.

Filistin ve Hamas ile ilgili görüşünü bildiren Erdoğan, “Filistin’in kazanacağına inancımız tamdır. Filistin’in kazanması demek dünya barışının kazanması, insan haklarına bağlılığın yeniden tesisi demektir. Bunlar Hamas'a "terör örgütü" diyorlar. Hamas Filistin'in bir gerçeğidir, terör örgütü değildir. Hamas bir siyasi harekettir ve siyasi parti olarak girdiği seçimlerden galip çıkmış olan bir harekettir. Ama bize bunu zorla dayatıyorlar ki "illa terör örgütü" deyin. Hayır, sizin demenizle biz Hamas'a "terör örgütü" demeyiz.” dedi.

Erdoğan, Fransa'nın Ermenistan'a zırhlı personel taşıyıcı göndermesiyle ilgili, bunun sadece tahrik olduğunu, Fransa’nin Ermenistan'a iyilik değil, kötülük yaptığını söyledi.

Yerel seçimlere dair açıklama yapan Erdoğan, bu seçimde Cumhur İttifakı başlığıyla adım atacaklarını belirterek, “Şu an itibarıyla Milliyetçi Hareket Partisi'nden ve partimden arkadaşlarımız müşterek çalışmalarını sürdürüyorlar. Öyle zannediyorum ki bu hafta içinde belli bir neticeye varacaklar. Ondan sonra bizim konseyimize getirecekler. Biz de bu yapılan çalışmayı gözden geçirerek süratle adım atıp, 2024’e dair Devlet Bahçeli ile bir araya gelip, kararımızı vereceğiz. 15 Aralık sonrası peyderpey aday açıklamalarımızı yaparız.” diye konuştu.