Sefin Dizeyi: Irak Başbakanı ile sorunları çözmeye çalışıyoruz

Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Sefin Dizeyi
Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Sefin Dizeyi

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Sefin Dizeyi, Bağdat hükümetiyle mali konularda müzakerelerinin devam ettiğini ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile sorunları çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Sefin Dizeyi, Romanya Ulusal Günü dolayısıyla Erbil'de düzenlenen törende gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Dizeyi, Sudani ile ilişkilerinin iyi düzeyde olduğunu, Kürdistan Bölgesi’ndeki çalışanların maaş sorununun çözümüne yönelik  müzakerelere devam edeceklerini belirtti.

Sefin Dizeyi, “Bağdat'ın bu sorunları çözebileceğini umuyorum, federal hükümetin istediği tüm belgeleri sunmak üzere Bağdat'a çok sayıda heyet gitti. Sorunları çözmek için başbakanla (Sudani) temas halindeyiz.” dedi.

Orta Doğu’daki duruma ilişkin açıklama yapan Dizeyi, "Orta Doğu'daki durumdan büyük endişe duyuyoruz. Ne yazık ki geçmişte kimliği belirsiz güçlerin Kürdistan Bölgesi'ne yönelik bazı saldırılarına şahit olduk. Durumun bir an önce sakinleşeceğini ve saldırılara son verileceğini umuyoruz." ifadesini kullandı.

Sefin Dizeyi, Kürdistan Bölgesi olarak güzel bir birlikte yaşama örneği gösterdiklerini, Kürdistan'in, bölgeye sığınanlar için bir arada yaşama cenneti haline geldiğini söyledi.