Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin yeni kısaltması belli oldu

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan
DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin yeni kısaltmasının “DEM Parti” olduğu duyuruldu.

Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında yeni kısaltmanın DEM Parti olduğunu açıkladı.

Yargıtay’ın 2003’te kapatılan Halkın Demokrasi Partisi'nin kısa adı olan HADEP’e benzerliği nedeniyle değiştirilmesi yönünde tebliğde bulunduğu HEDEP, kısaltmasını DEM Parti olarak değiştirdi.

Kısaltma değişikliği için hafta sonu tüzük kurultayı gerçekleştirilirken partinin açık adında bir değişiklik yapılmadı.

Parti adındaki “demokrasi” sözcüğü kısaltmaya taşındı ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin yeni kısaltması DEM Parti olarak belirlendi.

"Seçeneklerimiz tükenmedi ve tükenmeyecek." diyen Doğan, Yargıtay'ın önceki isim kabul etmeme kararına eleştiride bulundu.

Parti tüzüğünde Yargıtay'ın istediği değişikliklerin yapıldığını aktaran Doğan, "Bizim mayamız harfler değil halklardır. Partimizin özü ve mayası barış ve demokrasi mücadelesidir. Bizi tarihe yazdıran, direniş azmimiz ve mücadelemizdir" şeklinde konuştu.

Partinin yeni kısa isminin anlamına da vurgu yapan Doğan, "DEM, aynı zamanda nefes, söz, an ve zaman anlamlarıyla da bizi tarif ediyor. DEM devrandır, bu devran kayyumlardan başlayarak değişecek. Kayyumları göndermemize kısa süre kaldı." dedi.

Doğan, adaylık başvurularının 20 Aralık'a kadar uzatıldığını belirterek özellikle gençlerin ve kadınların aday olmasını istediklerini ifade etti.