Iraklı Hıristiyanlar yeni yıl ve Noel kutlamalarını iptal etti

HABER MERKEZİ 

Irak’taki Hıristiyanlar Hamdaniye’de yaşanan yangın faciası ile Gazze’deki savaş mağdurlarının anısına bu yıl yılbaşı ve Noel kutlamalarını iptal etme kararı aldı.

Irak’taki kiliselerin ortak yazılı açıklamasına göre Hıristiyanlar, Erbil'deki görüşmelerinin ardından, Irak'ın Hıristiyanların haklarını korumaya yönelik ciddi önlemler alma konusunda başarısız olmaya devam etmesinden korkuyor.

Hıristiyanların ana vatanlarında azınlık veya ithal bir topluluk olmadığı belirtilen bildiride, Hıristiyanların köklerinin İslam'ın doğuşundan önceki ve sonraki Irak ve Mezopotamya tarihine dayandığı vurgulandı.

Bildiride, “Hristiyanlar doğası ve inancı gereği barışçıldır, şiddete ile intikama değil, sevgi ile nezakete eğilimlidirler ancak buna rağmen baskılara, saldırılara ve mallarına el koyma girişimlerine maruz kalmışlar, gücü yetenlerin kendi hayatlarıyla çocuklarının geleceğini korumak için göç etmesine neden olmuşlar.” ifadelerine yer verildi.

Hamdaniye’deki yangın faciasında yaşamını yitirenlere ve Gazze’deki savaş mağdurlarına saygı olarak, Noel kutlamalarının iptal edilmesine karar verildiği aktarıldı.

Bu, Iraklı Hıristiyanların son 10 yılda yılbaşı ve Noel kutlamalarını üçüncü kez iptal etmesi oldu.