Sadece Tesla sürücülerinin girdiği tünel: “Vegas döngüsü”

HABER MERKEZİ 

Elon Musk'ın altyapı şirketinin inşa ettiği, 25 dakikalık bir yolculuğu 2 dakikaya düşüren “Vegas Döngüsü”ne girişler, 5 ila 12 dolar arasında değişecek.

ABD'li milyarder Elon Musk'ın kurduğu altyapı şirketi The Boring Company'nin Las Vegas'ta inşa ettiği tünelin bir kısmı tamamlandı. ABD'nin Las Vegas kentinin büyük bir çoğunluğunu kapsaması planlanan tünel, belirli duraklara ulaşım sağlıyor.

“Vegas Loop” olarak bilinen yer altıdaki ulaşım sistemine, yalnızca Tesla araçlarının girişine izin verilecek.

Boring Company'nin internet sitesinde, tünel sistemi ve duraklar şöyle açıklandı:

"Vegas Döngüsü, Las Vegas topluluğuna ve ziyaretçilerine hızlı ve rahat ulaşım sağlayacak. Vegas Döngüsü, Las Vegas Kongre Merkezini, Strip'teki kumarhaneleri, Harry Reid Uluslararası Havaalanını, Allegiant Stadyumunu, Las Vegas şehir merkezini ve sonunda Los Angeles'a uzanacak bir tünel sistemini kapsayacak. Vegas Döngüsü tamamlandığında saatte 90 binden fazla yolcunun seyahat etmesine olanak tanıyacak."

Tünellerin, yüzey alanı kullanımını en aza indirdiğini aktaran şirket, "Ulaşımı yer altına indirmek, yolları toplumu geliştiren alanlara dönüştürmemize ve şehirlerimizi güzelleştirmemize olanak tanıyacak." dedi.

"Yağmur, kar, rüzgar ve yüzey sıcaklıkları sistemin çalışmasını etkilemez. Tünel inşası ve işletimi, fark edilebilir herhangi bir yüzey gürültüsü veya titreşim yaratmaz." denilen açıklamada, Clark County ve Las Vegas Şehri'nin Vegas Döngüsü için toplam 110 kilometre uzunluğunda tünel inşasını ve 93 durağı onayladığı da aktarıldı.

Elon Musk, 52.5 milyon dolarlık yatırımla başlattığı proje kapsamında trafiği hafifletmeyi planladığını söylemişti.

Trafikte 25 dakika süren bir yolculuğu 2 dakikaya düşürdüğü belirtilen tünele giriş ücretleri, 5 ila 12 dolar arasında değişecek.