Mansur Yavaş'tan Akşener'e yanıtı: "Korkak kelimesini asla kabul etmiyoruz"

HABER MERKEZİ 

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in seçimle ilgili “şu an itibariyle savaş ilanı olarak kabul ediyorum” açıklamalarına yanıt verdi.

“Tek başına seçim” kararının ardından İYİ Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında yaşanan gerilim, dün boyut atladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün partisinin Uşak İl Başkanlığını ziyaretinde, açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti’den istifa eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’ın, “kendisinin de bilgisi dahilinde CHP ile görüşmeler yaptığına” ilişkin sözlerine cevap veren Akşener, “Teşkilat başkanı, yerel yönetimler başkanının da bilgisi yok, neye göre yapılmış? İlk defa -ben böyle komplo işlerine pek inanmam da- partimize yönelik kurumsal operasyon olduğu ortaya çıktı. Çünkü bu diplomasiyi yapan arkadaşımızın yaptığı diplomasiden haberdar değilim, ama diplomasi yapılan kişilerle konuşabilme yeteneğine sahibim.” dedi.

"Şu an itibariyle savaş ilanı olarak kabul ediyorum"

“Ankara’yı paylaşmışlar, İstanbul’u bilmiyorum. Polatlı’ya eski Ankara İl Başkanımız, GİK üyemiz Yetkin Öztürk gelecekmiş ama bunlar CHP’den aday olacakmış... Ben öyle anladım konuşmadan. Daha ilginci de Gölbaşı’na da Yakup Odabaşı gelecekmiş. Hiçbirinden haberim yok.” diyen Akşener, “Bu ne demek biliyor musunuz? Bir siyasi partinin içişlerine karışmak demektir. Biz bunu 1997’de DYP’de yaşadık. Ben bu konuda idmanlıyım. Şu an itibariyle savaş ilanı olarak kabul ediyorum. Varım, buyursunlar.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti’nin seçimlere tek başına girme kararının kendisine ait olduğunu vurgulayan Akşener, “Başarı hepimizindir, başarısızlık olduğu takdirde de benimdir, o sorumluluğu yerine getireceğim.” diye konuştu.

"Savaş kelimesi de çok ağır kaçmıştır"

Mansur Yavaş, Akşener’in “parti işine karışıyorlar” ve “savaş ilanı” açıklamasına şu sözlerle yanıt verdi:

“Asla bir başka partinin içine karışmak operasyon yapmak benim tarzıma uygun bir şey değildir. Dolayısıyla ortada bir operasyon varsa o operasyonun içinde biz yokuz onu söyleyeyim. Kim operasyon yapıyor ben bunu anlamış değilim. Bu bir yerel seçim savaş kelimesi de çok ağır kaçmıştır.”

"Korkak kelimesini asla kabul etmiyoruz"

Yaşav, İYİ Parti Başkanı Akşener'in "korka" ithamına, "Biz her türlü karara saygı duyarız. Ben o konulara girmek istemiyorum ama korkak kelimesini asla kabul etmiyoruz. Hiçbir zaman korkmadım, korkan zaten Ankara Büyükşehir Belediyesine aday olmaz. Elimizi taşın altına koymamız gerekirse de koyarız." ifadeleriyle karşılık verdi.