Barzani: Kürdistan Musul’un geleceğine seyirci kalamaz

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Ninova vilayetinin dini ve toplum temsilcilerinden oluşan heyeti kabulünde önemli mesajlar verdi.

Kürdistan24/Erbil- Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Ninova vilayetinin dini ve toplum temsilcilerinden oluşan heyeti kabulünde önemli mesajlar verdi.
Başkan Barzani, “Kürdistan gelecek günler için seyirci kalamaz. Ninova halkının yaşadığı sıkıntılardan haberdarım. Nivova halkına yardımı insani ve vatandaşlık görevi olarak görüyorum” dedi.

Uluslararası toplum ve Bağdat yönetiminin sığınmacılar konusunda duyarsız davrandığını vurgulayan Barzani, DAİŞ’in bu bölgede çıkışının nedenlerinden, maddi ve manevi zararlardan bahsedip DAİŞ’in Ninova’ya saldırısından sonra o bölgenin halkının Kürdistan’a sığındığını dile getirdi. Barzani, “Kürdistan ve Ninova’nın güvenlik açısından bir daha bu tür sorunlarla karşılaşmasına yol verilmemesi lazım” şeklinde konuştu.

Görüşmede, Ninova toplum ve din kesimlerinin temsilcileri de Ninova’nın DAİŞ’ten kurtarılmasındaki rolü ve Peşmergenin cephede canını feda etmesinden ötürü Kürdistan Başkanı Barzani ve Uluslararası Koalisyon yetkililerine teşekkür etti.

Ninova heyeti Barzani’ye çeşitli toplum kesimlerine haklarını vermesi ve korunmasındaki emeklerinden ötürü teşekkür etti. Kürdistan Hükümeti ve halkına da teşekkür eden heyet, Ninova ve Kürdistan güvenliğinin birbiriyle irtibatı var. Aramızdaki uyum ve irtibat sürmeli açıklamasında bulundu.

BAŞKAN'DAN DESTEK TALEBİ
Toplantıya katılan Ninovalı Hristiyan, Êzidî, Türkmen, Şebek ve Araplar Barzani’den Ninova’ya desteklerini sürdürmesini talep etti. Heyet, Bağdat yönetiminin DAİŞ’ten mağdur olmuş halkın sorunlarıyla ilgilenmekte sorumsuzca davrandığını dile getirdi.

Öte yandan Başkan Barzani, DAİŞ sonrası dönemde sorunların derinleşmesini engellemek için çaba sarf etmek gerektiği dile getirip, “DAİŞ’le irtibatı olmuş kişilerin suçlarına göz yummayız. Ama DAİŞ’le ilişkisi olmayan sivil insanların tümüne de destek veririz” diye konuştu.