Zekeriya Yapıcıoğlu'ndan ittifak açıklaması: Görüşmelerimiz henüz sonuçlanmadı

HABER MERKEZİ 

HÜR PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “İttifakla ilgili görüşmelerimiz var, fakat henüz sonuçlanmadı. Sonuçlanırsa gerekli açıklamayı yaparız." dedi.

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığının 4'üncü İl Olağan Kongresi, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partililer ve bazı siyasi partilerin temsilcilerinin katılımıyla düzenlendi.

Zekeriya Yapıcıoğlu, kongrede yaptığı konuşmada, gündemdeki konulara değindi.

Yapıcıoğlu, 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerle ilgili ittifak görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, basında çıkan haberlere itibare edilmemesini istedi.

İttifak için toplantılarının sürdüğünü ve durum netleştiğinde gerekli açıklamayı yapacaklarını söyleyen Yapıcıoğlu, 81 ilde seçimlere katılmaya hazır olduklarını bildirdi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, asgari ücret ile ilgili işverenlerin de işçi çıkaramayacağı bir formülle yapılması gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Yarın Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantısı var. Asgari ücretle ilgili beklenen yüzde 50 dolayında bir zam yapılması ya da 'net 17 bin rakamına ulaşması çok iyi olur' diyenler var. Biz partimiz kurulduğundan beri diyoruz ki, önce asgari ücretin tanımını değiştirelim ve işçinin ailesini de ekleyelim. Tek başına işçiye bile yetmeyecek bir ücretin teklif edilmesi doğru bir şey değildir. Bu sefer de daha yüksek teklif verilirse, esnaf yanında çalıştırdığı elemanlara ne verecek, nasıl verecek? Esnafın da işçi çıkartmayacağı bir formül bulmak lazımdır. Diyoruz ki, asgari ücretliden vergi almayın. Asgari ücretli sadece bir tane mi vergi veriyor? Hayır. İşçi para alırken vergi vermiyor ama harcarken vergiye önemli bir kısmını veriyor."