AYM'den Atalay'a 2. kez ihlal kararı

Can Atalay
Can Atalay

HABER MERKEZİ 

Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevinde tutulan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay için bir kez daha hak ihlali kararı verdi.

AYM, tutuklu Milletvekili Can Atalay hakkında tahliye isteminin reddedilmesi üzerine yapılan hak ihlali başvurusunu için ikinci kez görüştü.

AYM'nin kararında, "Anayasa’nın 67. Maddesinde güvence altına alınan seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile 19. Maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının 3 karşı oy ve oyçokluğu ile ihlal edildiğine karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

İlk ihlal kararını 5'e karşı 9 oyla alan AYM, ikinci ihlal kararını ise 3'e karşı 11 oyla aldı.

Can Atalay’ın avukatı olan Akçay Taşçı ise AYM’nin bu kararı alacağını beklediklerini fakat 3 üyeninm karara red vermesini, “Evet ihlal kararı çıkacağını bekliyorduk. Ama AYM kararları uygulanmasa da olur diyen AYM üyesi olacağını düşünmüyordum. Hem de üç tane. Valla helal olsun ne diyim.” sözleri ile değerlendirdi.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi, Gezi Parkı Davası’nda hakkında 18 yıl hapis cezası kararı verilen Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bireysel hak ihlali başvurusunu 25 Ekim’de görüşmüştü. Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkı ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine oyçokluğu ile karar verilmişti.

Yargıtay 3. Dairesi, AYM'nin verdiği hak ihlali kararına karşın Atalay'ı tahliye etmemişti. AYM kararını uygulamayan Yargıtay, AYM üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunacağını açıklamış ve Türkiye söz konusu yargı krizini günlerce konuşmuştu.