YSK'den Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi genelgesi

Yüksek Seçim Kurulu
Yüksek Seçim Kurulu

HABER MERKEZİ

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere yönelik Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi (SSPS) kullanımına ilişkin usul ve esaslara dair genelge Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genelgeye göre seçim günü siyasi partilere oy verme günü saat 17.00'den sonra açılacak SSPS'deki sonuçlar, geçici sandık sonuçları olacak ve itiraza gerekçe oluşturmayacak.

SSPS ile elde edilen sandık sonuçları ve imzalı tutanaklar, YSK tarafından belirlenen süre bitimine kadar siyasi partilerce teşkilatlarına ve üçüncü kişilere gönderilemeyecek, kamuoyuna açıklanamayacak.

Bağımsız adaylara talepleri halinde sandık sonuçları ve imzalı tutanakların, yayın yasaklarının kalkmasının ardından seçim bölgeleriyle sınırlı olmak üzere harici bellekle verilebileceği belirtidi.

Siyasi partiler, web servis metodu ile sandık sonuçlarına, web uygulaması metoduyla da sandık sonuçları ile imzalı tutanaklara erişim sağlayabilecek. Partiler, seçim günü sandık sonuçlarını SSPS aracılığıyla bilgisayara kaydetme imkanına da sahip olacak.

Öte yandan, YSK, adayların ön seçimle belirlenmesine ilişkin usul ve esasların belirlendiği genelgeyi de Resmi Gazete'den ilan etti.