Erdoğan: İstanbul adayını yakında açıklayacağız

HABER MERKEZİ 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimler çerçevesinde İstanbul adayını yakında açıklayacaklarını belirtirken, dün Kürdistan Bölgesi’nde Türk askeri ile PKK’liler arasında yaşanan çatışmaya değindi.

Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen "Yüzyılın Dönüşümü İstanbul" programına katılarak konuşma yaptı.

Dün Kürdistan Bölgesi’nde PKK tarafından gerçekleştirilen sızma girişi ve ardından yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden askerlere Allah'tan rahmet dileyen diyen Erdoğan, "Mehmetçiklerimizin kanı yerde kalmamış, bölücü alçaklardan kanın hesabı misliyle sorulmuştur ve sorulmaktadır. Pençe Harekatı bölgesi ile Suriye'nin kuzeyinde şimdiye kadar 12 terörist etkisiz hale getirilmiştir." dedi.

Türkiye’de 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri çerçevesinde İstanbul’da çıkaracakları adaya ilişkin Erdoğan, “İstanbul'un eser ve hizmet özleminin bitmesi çok önemli. İnşallah İstanbul'un fetret devri son bulacak. İstanbul'a kendini vakf edecek, İstanbul'dan başka yeri gözü görmeyecek, tüm kalbiyle bu şehri sevecek adayımızı yakında açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

Depremi hafife alma gibi bir lükslerinin olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Teşhisi doğru koymak tedavinin yarısıdır. Deprem değil çürük, sağlıksız bina öldürür ilkesini özümsemeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hiçbirimizin depremi hafife alma gibi bir lüksü olamaz. Bu topraklarda yaşamaya devam edeceksek Tartışmasız şekilde Türkiye'nin birincil meselesi yapı stokunun süratle yenilenmesidir.” diyen Erdoğan, “Bu çabaları dinamitleyenler de ülkeye ve millete ihanet ediyor demektir. 31 milyon konut, 5 milyon ticari alan olmak üzere 36 milyon bağımsız alan var. 6 milyonu risk altında, 2 milyonu acilen dönüşmeli.” diye konuştu.