Irak Hükümetinden ABD saldırılarına kınama

Irak Başbakanlık Basın Ofisi logosu
Irak Başbakanlık Basın Ofisi logosu

HABER MERKEZİ 

Irak Hükümeti, ABD’nin ülkedeki silahlı gruplara yönelik saldırılarını kınayarak, güvenlik güçleri aracılığıyla yabancı diplomatik misyonlara yönelik saldırılarla sert bir şekilde mücadele edildiği belirtildi.

Irak Hükümeti, ABD güçlerinin ülkedeki Kataib Hizbullah’a ait üsleri hedef almasına ve silahlı grupların ABD ile Koalisyon Güçlerine ait üslere saldırmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Bazı grupların yabancı diplomatik misyon merkezlerine veya dost ülkelerin askeri danışmanlarının bulunduğu yerlere yönelik saldırılarını hepimiz şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıların daha önce Irak'ın egemenliğini etkileyen düşmanca eylemler olduğu da tespit edilmiştir. Bu, hiçbir koşulda, hiçbir isim ve gerekçeyle kabul edilemez.” ifadeleri yer aldı.

Sabah saatlerinde ABD güçleri tarafından saldırılara yanıt gerekçesiyle Irak’taki bazı askeri noktalara düzenlenen saldırıların da kınandığı açıklamada, “Bu, güvenlik ve istikrarın sağlanması yönündeki uzun vadeli ortak çıkarlara katkıda bulunmayan ve ABD'nin Irak'la ilişkileri güçlendirme arzusuna ters düşen açık bir eylemdir.” denildi.

Söz konusu saldırılar, güvenlik güçlerinden 1 kişinin yaşamını yitirmesine, aralarında sivillerin de bulunduğu 18 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı.

Saldırıların ikili ilişkileri olumsuz yönde etkileyeceğinin altı çizilen açıklamada, “Güvenlik güçleri, Irak genelinde güvenlik ve istikrarı sağlamayı başararak, artık Irak ulusal güvenliğine tehdit oluşturmayan DAİŞ savaşçılarını yenilgiye uğrattı. Dolayısıyla bu zaferin meyvelerini korumak, güvenlik önceliklerimizin ve stratejilerimizin merkezinde yer alıyor, hiçbir tarafın binlerce fedakarlıkla elde edilenlere zarar vermesine izin verilmeyecektir.” sözleri kullanıldı.