Bakan Tunç'tan Hüda Par’a özerklik yanıtı: Söz konusu olamaz

Yılmaz Tunç
Yılmaz Tunç

HABER MERKEZİ 

Türkiye Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) 800'e yakın dokunulmazlık dosyasının çoğunun terörle ilgili olduğunu söyleyerek yargı yolunun açılabileceğini duyurdu.

Bakan Yılmaz Tunç, Antalya’da Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı (ATGV) Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisi'nde düzenlenen Ceza İnfaz Kurumları Yıllık Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Tunç, TBMM'de bulunan dokunulmazlık dosyaları için yargı yolunun açılabileceği mesajını verdi.

Tunç, "Terörün konuşulduğu bir yerde maalesef yaşam hakkından söz etmek mümkün değil. Milletimizden yetki alan vekilin terörle mücadele noktasında devletimizin, milletimizin yanında olması gerekir. Vekiller terörü desteklerse, konu yargıya gelir. 800 dokunulmazlık dosyasının büyük bir bölümü de terör propagandasıyla alakalı." ifadesini kullandı.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun eyalet ve federasyon gibi yönetim modellerinin konuşulması gerektiği yönündeki açıklamasına tepki gösteren Bakan Tunç, "Bunu kabul etmek mümkün değil. Anayasanın 3'üncü maddesi açık. Bu madde değiştirilemez. Bunun tartışılması söz konusu olamaz" dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Zekeriya Yapıcıoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasının bir bölümünde partisinin programında da yer alan eyalet sistemi ve özerkliğe ilişkin ifadeleri okumuştu.

Yapıcıoğlu, “Biz olumlu ve olumsuz tüm yönleriyle eyalet sistemi, özerklik ve federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilir diyoruz.” demişti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın durumuna da değinen Yılmaz Tunç, gerekçeli karar geldikten sonra mahkemenin karar vereceğini belirtti.

Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edilen ve TİP Hatay Milletvekili seçilen Atalay’la ilgili dosya, dün (21 Aralık) Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu tarafından ikinci kez görüşülmüş ve yeniden hak ihlali kararı verilmişti.

AYM’nin Atalay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı vermesiyle ilgili Bakan Tunç, “İkinci bir ihlal kararı söz konusu oldu. Gerekçeli karar henüz açıklanmadı. Açıklandığında ilgili mahkemeler, ilgili süreçlerde kararlarını vereceklerdir. Beraber onu bekleyeceğiz.” diye konuştu.