Irak ordusu ile Newroz Mahallesi sakinleri arasında gerginlik yaşandı

Kerkük kenti
Kerkük kenti

HABER MERKEZİ

Irak ordusunun Kerkük'ün Newroz Mahallesi'ne konuşlanmasının ardından bugün mahalle sakinleriyle gerginlik yaşandı.

Kurdistan24 Kerkük muhabiri Hemin Delo’nun edindiği bilgilere göre Irak güçlerinin işgal ettiği Newroz Mahallesi'ndeki 7 eve Arap ailelerin yerleştilmesi, mahalle sakinleri ile Irak ordusu arasında gerginliğe neden oldu.

Bir mahalle sakini Kurdistan24 muhabirne yaptığı açıklamada, Irak ordusunun mahalleyi Araplaştırma planını uyguladığını ve birkaç gün boyunca 7 evi işgal ettiğini belirterek, “Güçlerin çekilmesini bekliyorduk ama çok sayıda Arap aile yerleştirildi. Engellemeye çalıştık ama Irak ordusu bize silah çekti. Onların desteğiyle evler Araplar tarafından işgal ediliyor. Sorunun bir an önce çözülmesini talep ediyoruz, aksi takdirde durum daha da kötüye gidecek.” dedi.

K24 muhabiri Delo, Irak ordusunun Newroz Mahallesi'nde 3 Kürt vatandaşı, Irak ordusunun evlerine gelip işgal etmesine izin vermemesi nedeniyle gözaltına aldığını söyledi.

Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Şaxewan Abdullah, 3 Ocak 2024 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kerkük'ün Newroz Mahallesi'nde yaşayan Kürt ailelerin tahliye edilmeyeceğini vurgulayarak Irak güçlerinin mahalleden çekileceğini belirtmişti.

Abdullah, “Irak Başbakanı (Muhammed Şiya Sudani) ile konuyu görüştük, Savunma Bakanlığına Irak ordusunun çekilmesini emretti.” ifadelerini kullanmıştı.