Gazze’de 2 gazeteci daha yaşamını yitirdi

Daha önce ailesinden çok sayıda kişiyi kaybeden gazeteci Dahdouh, bu kez oğlunu kaybetti.

HABER MERKEZİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik bugün düzenlediği saldırılarda 2 gazeteci daha yaşamını yitirdi.

İsrail güçlerinin bugün Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bir araca düzenlediği hava saldırısında 2 gazeteci daha yaşamını yitirdi. Saldırıda ölen gazetecilerden Fotomuhabir Hamza Dahdouh’un 26 Ekim’deki İsrail saldırılarında eşini, kızını ve torununu kaybeden, geçtiğimiz ay ise saldırılarda yaralanan Al Jazeera’nın Gazze Büro Şefi Wael Dahdouh'un oğlu olduğu öğrenildi.

Saldırıda yaşamını yitiren diğer gazetecinin ismi ise Mustafa Thuraya olarak açıklandı.

Wael Dahdouh yaptığı açıklamada, oğlu Hamza’ya ve hayatını kaybeden tüm Filistinlilere seslenerek, “Biz imanlı kalacağız. Bu bizim bilinçli olarak seçtiğimiz bir yoldur. Çok şey verdik, çok kan verdik. Devam edeceğiz.” dedi.

Dahdouh konuşmasını, “Hamza benim bir parçam değildi, o benim her şeyimdi.” sözleriyle sonlandırdı.

Filistinli Gazeteciler Sendikası, Gazze Şeridi'nde çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana 107 gazetecinin yaşamını yitirdiğini duyumuştu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" adı altında kapsamlı saldırı düzenlemişti. Verilere göre saldırılarda 1400’den fazla İsrailli öldürülmüştü.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ocak’ta yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında can kaybı sayısının 22 bin 835’e, yaralı sayısının da 58 bin 416’ya yükseldiğini bildirmişti.