Katar Dışişleri Bakanı: Gazze, Filistin idaresinde olmalıdır

HABER MERKEZİ 

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Gazze'nin Filistin topraklarının bir parçası olduğunu ve Filistinliler tarafından yönetilmesi gerektiğini belirtirken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Filistinli siviller, koşullar elverir elvermez evlerine geri dönebilmeli." dedi.

Katar Dışişleri Bakanı, Orta Doğu turu kapsamında Doha'ya giden ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya gelmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Gazze'de yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Müzakere sürecinin devam ettiğini ancak bazı zorluklar yaşadıklarını kaydeden Al Sani, "Hamas'ın üst düzey yetkililerinden birinin öldürülmesi (Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri), bu komplike sürece etki edebilir." ifadesini kullandı.

Zorluklara rağmen taraflarla görüşmelere devam ettiklerini ve en kısa sürede Gazze'de ateşkesin sağlanacağı aktaran Al Sani, yardım girişlerinin artırılacağı ve esirlerin serbest kalacağı bir anlaşmaya varılması için çabaladıklarını söyledi.

Al Sani, "Gazze'nin, Filistin topraklarının bir parçası olduğunu, Filistin idaresi altında olması gerektiğini ve burada sadece Filistin halkının karar verme hakkına sahip olduğunu" vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı ise "Filistinli siviller, koşullar elverir elvermez evlerine geri dönebilmeli. Gazze'yi terketmeye zorlanamazlar ve zorlanmamalılar." dedi.

Blinken, "Bölgede derin gerilimin yaşandığı bir andayız. Bu kolayca yayılabilecek, daha da güvensizliğe ve acılara yol açabilecek bir çatışma." diye konuştu.

Orta Doğu turu kapsamında Türkiye ve Ürdün'ün ardından Katar'a giden Blinken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, İsrail, Mısır ve Batı Şeria’yı da ziyaret edecek.

Blinken, ziyaret kapsamında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile de bir araya gelmişti.

 Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken görüşmesi