Özmen: ‘Bölünme’ ile ilgili açıklamalar Kürtleri incitiyor

“İki tarafın da yaptığı bu açıklamalar, sadece kendi savundukları tarafın oyunu artırmaya yöneliktir. Ancak bu dil Kürtleri inciten bir dil oluyor, bu yüzden de kullanılan dile ve kavramlara dikkat edilmesi gerekir.”
kurdistan24.net

Sıddık Eren/DİYARBAKIR 

Kürdistan24 - Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, 16 Nisan’da yapılacak olan ‘Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ referandumunda ‘Evet’ veya ‘Hayır’ diyen iki bloğun da kampanyalarında ‘bölünme’ gibi kavramlarla Kürt karşıtı bir politikayla açıklamalar yaptığını bu politikanın da Kürtleri incittiğini söyledi.

FEYZİOĞLU’NUN SÖZLERİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Gaziantep Ortak Dayanışma Hareketi tarafından düzenlenen toplantıda, 16 Nisan'da oylanacak olan Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde eyaletlere bölünme tehlikesinin bulunduğunu savunmuştu. Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Feyzioğlu’nun bu sözlerini Kürdistan24’e değerlendirdi.

“KÜRTLER İNCİNİYOR”

Özmen, ‘Evet’ ve ‘Hayır’ diyen iki bloğun da referandum çalışmasında ‘bölünme’ gibi kavramlarla Kürt karşıtı bir politikayla açıklamalar ve çalışmalar yaptığını ve bu dilin de Kürtleri incittiğini ifade etti. Özmen, “İki tarafın da yaptığı bu açıklamalar, sadece kendi savundukları tarafın oyunu artırmaya yöneliktir. Ancak bu dil Kürtleri inciten bir dil oluyor, bu yüzden de kullanılan dile ve kavramlara dikkat edilmesi gerekir.” dedi.

“ANCAK SİVİL VE DEMOKRATİK BİR ANAYASA SORUNLARI ÇÖZEBİLİR”

Özmen, ‘Evet’ veya ‘Hayır’ın var olan sorunlara çözüm getiremeyeceğini belirterek, şunları söyledi: “Referandumun sonucu ne olursa olsun, Türkiye’deki sorunları çözmeyecek ve 17 Nisan’dan itibaren, demokratik, sivil ve toplumsal mutabakata dayalı bir Anayasa ihtiyacı için çalışmalar devam edecek.”