DSÖ: Gazze nüfusunun yüzde 90'ı yerinden edildi

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus
DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus

HABER MERKEZİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gazze nüfusunun neredeyse yüzde 90'ı yerinden edildiğini belirterek, DSÖ’nün Gazze’nin kuzeyine yönelik 6’ncı yardım misyonunun da güvenlik endişeleri nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’deki insani krize yönelik açıklamalarda bulundu.

Gazze Şeridi’ndeki durumun tarif edilemez olduğunu aktaran Ghebreyesus, “Gazze nüfusunun neredeyse yüzde 90'ı 1,9 milyon insan yerinden edildi ve birçoğu birden fazla kez yer değiştirmek zorunda kaldı.” dedi.

İnsanların temiz olmayan az miktarda su ya da yeterli olmayan ekmek için saatlerce kuyrukta beklediğini belirten Ghebreyesus, bölgedeki temiz su ve sanitasyon eksikliği ile aşırı kalabalık barınma merkezlerinin hastalıkların yayılması için ideal ortamı oluşturduğunu vurguladı.

Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırmanın çok zor olduğunu aktaran Ghebreyesus, “Yoğun bombardıman, hareket kısıtlamaları, yakıt sıkıntısı ve kesintiye uğrayan iletişim, DSÖ ve ortaklarımızın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını imkansız hale getiriyor. Malzemelerimiz, ekiplerimiz ve planlarımız hazır. Sahip olmadığımız şey erişim. Son misyonumuzu gerçekleştirdiğimiz 26 Aralık'tan bu yana DSÖ, taleplerimiz reddedildiği ve güvenli geçiş güvencesi sağlanmadığı için Gazze’nin kuzeyine planlanan 6’ncı görevi de iptal etmek zorunda kaldı.” diye konuştu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" adı altında kapsamlı saldırı düzenlemişti. Verilere göre saldırılarda 1400’den fazla İsrailli öldürülmüştü.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 10 Ocak’ta yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında can kaybı sayısının 23 bin 357’ye, yaralı sayısının da 59 bin 410’a yükseldiğini bildirmişti.