Edroğan’dan ABD ve İngiltere açıklaması: Bunlar, Kızıldeniz'i, “kan gölüne” çevirme hevesinde

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkan adaylarının açıklanmasına dair, pazar günü Ankara merkezli olarak büyükşehirler ve kalan illerin açıklamasını yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da cuma namazı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Yerel seçimlerde adayların açıklanmasına dair konuşan Erdoğan, "Pazar günü İstanbul merkezli olarak bazı büyükşehirlerle illerin açıklamalarını yaptık. Şimdi bu hafta da büyük ihtimalle yine pazar günü Ankara merkezli olarak büyükşehirler ve kalan illerin açıklamasını yapacağız.” dedi.

Dün Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmeyi hatırlatan Erdoğan, “Malum Manisa ve Mersin'de Büyükşehir olarak şu anda MHP çalışmalarını sürdürüyor. Onlar da bu çalışmalarda gayet güçlü bir şekilde gerek Büyükşehir adayı noktasında, gerek ilçeler üzerindeki çalışmalarını birlikte arkadaşlarımızla yürütüyorlar ve diğer büyükşehirlerde de bizimle yine aynı kararlılıkta çalışmaları yürütüyoruz. Ve çok çok emin adımlarla inanıyoruz ki bu seçimlerde Cumhur İttifakı karşı yakada olanlara beklemediği bir hüsranı yaşatacaktır." şeklinde konuştu.

ABD ve İngiltere’nin Yemen’e saldırılarına ilişkin Erdoğan, “Orantılı bir eylem söz konusu değil, yani bu yapılanların hepsi de orantısız bir güç kullanımıdır. Bu orantısız güç kullanımını şu anda Amerika, aynı şekilde İsrail, Filistin'de de yapmakta. İran, tüm bunların karşısında kendini nasıl korur ona bakmakta. İngiltere zaten Amerika ile beraber bu süreç içerisinde hep adımını atmıştır.” dedi.

Bunların Kızıldeniz'i, adeta “kan gölüne” çevirme hevesi içerisinde olduğunu belirten Erdoğan, Yemen Husilerle şu anda bütün güçlerini kullanmak suretiyle bölgede ister Amerika olsun ister İngiltere olsun onlara karşı gereken cevabı verdiğini ve vereceğini söylüyor. Bu konuda en ufak bir rehavete yer olmadığını da ifade ediyorlar. Şu anda çok değişik kanallardan değişik haberler alıyoruz. Husilerin gerek Amerika'ya karşı gerek İngiltere'ye karşı çok başarılı savunmalar yaptığını, başarılı cevaplar verdiğini farklı kanallardan alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İsrail'e açılan soykırım davasıyla ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, "Şu an itibarıyla savunmalarını yapmaya başladılar. Bizim vermiş olduğumuz bütün belgeler ciddi manada Lahey'de iş görüyor ve bu belgeleri artırarak vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Teslim ettikleri belgelerle İsrail’in orada mahkum olacağını ifade eden Erdoğan, “Bunu bekliyoruz. Çünkü Lahey Adalet Divanı'nın adaletine de inanıyoruz. Bugün itibarıyla İsrail kendini savunuyor. Savunurken de tabi savunmadan falan bahsediyor, nasıl bir savunmaysa. İsrail burada savunma değil taarruzla bir defa açık hava hapishanesi durumunda olan Filistin'e karşı ayın 7'sinden itibaren bölgeyi kan gölüne çevirdi. 22-23 bin orada sadece Filistinliyi öldürdüler, şehit ettiler. Biz de alabildiğimiz kadarını çocuklardan, kadınlardan, yaşlılardan alıp şu anda hastanelerimizde tedavi ettiriyoruz. Önümüzde bunların hepsini görüyoruz. İsrail kimi aldatacak ya? Bir defa, Netanyahu'nun artık kaçacak deliği yok, savunacak hiçbir imkanı yok. Ben Cumhurbaşkanı Herzog'u bu noktada çok daha samimi bir havada görüyordum. Son zamanlarda o da Netanyahu'ya özendi, çok farklı açıklamalar yapmaya başladı.” diye konuştu.