BM'den Gazze'de "insani yardım" uyarısı

HABER MERKEZİ 

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), yılın ilk 11 gününde Gazze Şeridi'ne gönderilmesi planlanan 24 insani yardım sevkiyatının sadece beşinin gerçekleştirilebildiğini belirtti.

OCHA’dan cuma günü yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki ilaç ve malzeme depolarının doldurulması için planlanan sevkiyatlara İsrailli yetkililerin izin vermediği vurgulandı.

Bölgeye gıda, içme suyu ve diğer hayati ihtiyaçlar ile ilaç götürecek konvoyların da hareket edemediği, ya İsrail kontrol noktalarında çok fazla bekletildiği ya da üzerinde mutabık kalınan güzergahların kullanılamayacak durumda olduğu kaydedildi.

Açıklamada, planlanan yardımların gönderilememesi nedeniyle Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki hastanelerin hasta ve yaralıların bakımı için gereken malzemesi olmadığına dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) tahminlerine göre İsrail'in çağrılarının ardından çok sayıda kişinin Gazze'nin kuzeyini terk etmesine rağmen bölgede hala 300 bin ila 400 bin kişi bulunuyor.

"Yardım gönderilemeyen her gün, Gazze'nin kuzeyinde kalan yüz binlerce insanın hayatına mal oluyor ve acı çekmesine yol açıyor." denilen OCHA’nın açıklamasında, Gazze'ye insani yardımların ulaşmamasının bölgede huzursuzluğu artırabileceği uyarısında da bulunuldu.

Filistin bölgelerindeki OCHA Ofisinin Yöneticisi Andrea De Domenico, Gazze'nin kuzeyine ulaşan çok az sayıda konvoyun kontrol noktasının hemen arkasında durdurularak boşaltıldığını aktararak, "Bu hissedebileceğiniz bir çaresizlik durumu." dedi.

İnsanların saldırgan bir tutum içinde olmadığını, ancak acilen yardıma ihtiyacı olduğunun altını çizen OCHA yetkilisi, eğer yardımlar artırılmazsa "tansiyonun yükseleceği" uyarısını yaptı.

Bu hafta içinde Gazze Şeridi'ne giden Birleşmiş Milletler çalışanlarının, İsrail'in kontrol noktalarının arkasında yerde yatan cesetler gördüklerini aktaran De Domenico, "Düşünülemeyecek kadar insanlık dışı bir durum" yaşandığını ifade etti.

Özellikle hastanelerde yakıt ikmalinin yapılamadığını kaydeden De Domenico, İsrail'in bu yakıtın Hamas'ın eline geçmesinden ve İsrail'e yönelik saldırılarda kullanılmasından endişe ettiğini söyledi.