CHP, Can Atalay için AYM’ye başvurdu

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracağını bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, AYM karşısında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararın TBMM'de okunduğunu hatırlatan CHP Grup Başkanvekili Günaydın, "Anayasanın 2, 6 ve 153’üncü maddeleri uyarınca bir milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesi ilişkin tezkere okutma durumunun yok hükmünde sayılmasını ve bunun tespit edilmesini AYM’den talep ediyoruz." ifadesini kullandı.

Meclis İçtüzüğünün eylemli olarak ihlal edilmesi sonrasında oluşan parlamento kararının anayasanın 84 ve 95’inci maddelerine aykırı olduğunu kaydeden Günaydın, “Bu nedenle de parlamento kararının iptal edilmesini ve yürütmesinin durdurulmasını da AYM’den talep ediyoruz. AYM’ye bu başvuruların yapılabilmesinin 7 ila 10 günlük zamanları vardır. 30 Ocak Salı günü gerçekleştirilen bu parlamento okuma kararı sonrasında CHP grubu 3 gün içerisinde dilekçesini hazırlamış ve bugün Anayasa Mahkemesinden randevu alarak dilekçeleri mahkemeye sunma durumuna gelmiştir.” diye konuştu.

AYM’nin daha önce verdiği kararlara uyarlı olarak hem yok hükmünde sayılma hem de iptal ve yürütmenin durdurmasına yönelik taleplerini olumlu karşılamasını beklediklerini belirten Günaydın, “15 gün içerisinde kararını vermesini ve kararını TBMM’ye göndermesini bekliyoruz. Bu çerçevede CHP grubu bugün AYM’ye dilekçesini sunmak üzere burada bulunuyor." dedi.

TİP Hatay Milletvekili ve Gezi Davası hükümlüsü Atalay’ın milletvekilliği, 30 Ocak’ta TBMM’de hakkındaki mahkeme kararının okutulmasının ardından düşürülmüştü.

AYM, Atalay hakkında 2 kez hak ihlali kararı vermiş ancak hem İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi hem de Yargıtay bu kararları tanımamıştı.