Falih Feyyaz ABD saldırılarına ilişkin açıklamada bulundu

HABER MERKEZİ 

Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih Feyyaz, “Iraklı evlatların kanının ucuz bir siyasi araç haline gelmesine izin verilmemesi gerektiğini” belirtti.

Falih Feyyaz, ABD’nin Irak ve Suriye’ye düzenlediği saldırılara ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

“Iraklı evlatların kanının ucuz bir siyasi araç haline gelmesine izin verilmemesi gerektiğini” söyleyen Feyyaz, söz konusu saldırıların Haşdi Şabi'nin genel merkezine yönelik olduğunu vurguladı.

Falih Feyyaz, Irak'taki yabancı güçlerin çekilme zamanının geldiğini ifade etti.

Irak Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki, Irak Hükümetinin, ülkeye yönelik saldırıları durdurmak için her türlü tedbiri alma ve her ne şekilde olursa olsun kınama hakkına sahip olduğunu aktardı.

Maliki, ihlallere karşı herkesin ulusal bir duruş sergilemesi gerektiğini savundu.

Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırı yakınlarındaki bir Tower 22 adlı ABD üssüne İHA ile düzenlenen ve 3 ABD askerinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıya, ABD güçleri, Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ve İran destekli Şii milis güçlerine ait 85 noktayı, 125 hassas füzeyle hedef alarak karşılık verdi.

Irak Hükümet Sözcüsü Basim Awadi, ABD'nin hava saldırılarında 16 kişinin hayatını kaybettiğini, 25 kişinin de yaralandığını aktararak, söz konusu saldırıların sivillerin ev ve konutlarında ağır hasara yol açtığını kaydetmişti.