DSÖ'den "6 Şubat depremleri" açıklaması: Son zamanların en büyük felaketlerinden biriydi

HABER MERKEZİ 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 6 Şubat 2023'te meydana gelen Maraş merkezli depremlerin bölgede son zamanlarda yaşanan en büyük felaketlerden biri olduğu belirtti.

DSÖ, Türkiye'nin 11 ili ve Suriye'nin de bir bölümünü etkileyen depremlerin yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Türkiye'nin güneyi ve Suriye'nin kuzeyini vuran, Türkiye'de 50 bin ve Suriye'de ise 5 bin 900 kişinin ölümüne neden olan bir yıkıcı depremin üzerinden bir yıl geçti." ,fadelerine yer verildi.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde binlerce kişinin yaralandığı, binlerce ev, hastane ve kamu binasının hasar gördüğü veya yıkıldığı hatırlatılırken, "Bu, bölgede son zamanların en büyük felaketlerinden biriydi." denildi.

Türkiye'de, yetkililerin çok sayıda tıbbi tahliyeyi koordine ettiği ve yaralılara bakım sağlamak amacıyla etkilenen bölgelerde sahra hastaneleri kurduğu kaydedilen açıklamada, Suriye'de ise depremlerin, 13 yıldır süren çatışmaların yol açtığı krizin mağduru olan toplulukları etkilediğinin altı çizildi.

Açıklamada, DSÖ'nün bu süreçte Türkiye ve Suriye'de depremden etkilenen bölgeleri sağlık alanında desteklediği de vurgulandı.