Kürdistan Bölgesi Başkanlığı: Seçim yapılması için tüm anayasal tedbirleri alacağız

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin yapılması için her türlü anayasal ve hukuki tedbirin alınacağı bildirildi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklaya göre Başkanı Neçirvan Barzani ve Kürdistan Bölge Temyiz Mahkemesi ekibi bugün (13 Şubat 2024) toplandı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Adalet Bakanı Frset Ahmet’in da katıldığı toplantıda, Irak Federal Yüksek Mahkemesinin Kürdistan Parlamento Seçim Yasasına ilişkin kararının ertelenmesi konusu ile bunun anayasal ve hukuki boyutlarının yanı sıra olanak ve sonuçlarının tartışıldığı aktarıldı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ve ilgili tarafların, Kürdistan Parlamento seçimlerinin yapılması için her türlü anayasal ve hukuki tedbiri alacağı vurgulanan açıklamada, toplantıya katılanların görüşlerinin dikkate alınacağı ve üzerinde ciddi çalışmalar yapılacağı ifade edildi.

Toplantıdan bir kare 

Kürdistan Bölgesi Parlamentosunun 5. dönem Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Grup Başkanı Ziad Cabar ve Süleymaniye İl Meclisindeki Rafideyin Fraksiyonu Üyesi Amanc Nacib Şamun, Kürdistan Bölgesi Parlamento Seçim Yasası’ndaki bazı maddeler hakkında Irak Federal Mahkemesine şikayette bulunmuştu.

Söz konusu şikayette, Federal Mahkemeden, Kürdistan Bölgesi Parlamento Seçim Yasası'nın (1992 tarihli 1 Sayılı Yasa) 1, 9,15, 22 ve 36. maddelerinin anayasaya aykırı ilan edilmesi talep ediliyor.

Değişiklik yapılması talep edilen maddeler, kota sandalyeleri ve seçim bölgeleri ile ilgili konuları da içeriyor.