DEM Parti'nin İstanbul belirsizliği: "Spekülasyonlar gerçeği yansıtmamakta"

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Eş Başkan adaylarının belgelerini belirlenen sürede teslim etmediği, adayların seçime katılamayacağı iddiaları, partiden yapılan açıklamalarla yalanlandı.

31 Mart Mahalli İdari Seçimlerine katılacak partilerin aday listelerinin seçim kurullarına teslim etme süresi, bugün saat 17.00'de sona ermesiyle, DEM Parti’nin İBB adaylarının belgelerinin belirlenen sürede teslim edilmediği için adayların seçime katılamayacağı iddia edildi.

DEM Parti'den yapılan açıklamada, aday listelerinin zamanında teslim edildiği belirtilirken, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için başvurumuzu zamanında yaptık. Yapılan spekülasyonlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu spekülasyonları gidermenin sorumluluğu İl Seçim Kurulu’ndadır." denildi.

Sözcü TV'ye açıklama yapan DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan da "Başvurumuzu yaptık, sorun yok." dedi.

İstanbul Adalet Sarayındaki İl Seçim Kurulu Bürosuna giden DEM Parti avukatı, başvurularının kabul edildiğini, başvuru süresiyle ilgili bir problem olmadığını ve alındı belgesi aldıklarını söyledi.

Daha sonra DEM Parti, sosyal medya hesabından İstanbul İl Seçim Kurulu'nun liste teslim tutanağını paylaştı. Tutanakta listenin saat 16.55'te teslim edildiği bilgisi yer aldı.