Bakanlar Kurulu toplandı: Vergi sistemindeki reformlar sürdürülecek

HABER MERKEZİ 

Maliye Bakanlığının vergi sisteminde reform yapmaya ve vergi kaçakçılığını önlemeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Bakanlar Kurulu, bugün, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin katılımıyla haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Başbakan Mesrur Barzani, toplantının başlangıcında başkanlığını yaptığı Kürdistan Bölgesi heyetinin 12-14 Şubat tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirilen Dünya Hükümet Zirvesi kapsamındaki toplantılara değindi.

Fikir alışverişlerinin ardından Bakanlar Kurulu, şirketlerin kuruluş ve tesciline ilişkin yeni ücret tarifesini onaylarken, kararın Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra uygulanacağını belirtti.

Kürdistan Bölgesi'nde vergi sektörünün gözden geçirilip sorunların, fırsatların ve çözümlerin tespitine ayrılan toplantıda, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı Vergiler Genel Müdürü Kamal Warti, bölgedeki vergi sektörüne ilişkin kapsamlı bir rapor sundu.

Vergiler bölgenin en önemli gelirlerinden biri olduğundan, yeniden yapılanma ve teşvikin finansal büyümeye, hizmet hacminin artırılmasına ve gelirlerin kamu harcamalarında kullanılmasına ve açığın kapatılmasına büyük etkisi olacağı, Maliye ve Ekonomi Bakanlığının dokuzuncu kabinenin reform gündemi çerçevesinde vergi sisteminde reform yapmaya devam etmesi, proje ve şirketlerde vergi kaçakçılığının vergi ödemesini engellemesi gerektiği vurgulandı.

Toplantıda ayrıca vergi sisteminin ekonomik kalkınmaya yol açacak, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının hizmetinde olacak, vatandaşların geçim ve ekonomik koşullarını dikkate alacak, tüccar ve girişimcilere yük oluşturmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altı çizildi.