Mesrur Barzani: Parlamento seçimleri siyasi nedenlerden dolayı iki yıldır ertelendi

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, “Seçimler belirlenen tarihte yapılmalıydı ancak, 2 yıl siyasi nedenlerle ertelendi. Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarına aykırı olan her karara karşı tavrımız olacak.” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani, bugün, Kurdistan24 muhabiri Nawras Abdullah’ın Irak Federal Mahkemesinin kararlarına ilişkin sorusunu, “Kararın nasıl alındığını görmek için onu dikkatli ve objektif bir şekilde okumalıyız. Ne zaman kararları yazılı ve resmi olarak alırsak o zaman, tutumumuzu ortaya koyacağız.” sözleriyle yanıtladı.

“Elbette Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarına aykırı herhangi bir karar olursa, Kürdistan Parlamento seçimlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi konusundaki tutumumuzu açıkça belirteceğiz.” diyen Başbakan Barzani, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz seçimlerin zamanında yapılmasından yanaydık ama siyasi nedenlerden dolayı iki yıl ertelendi. Ancak biz seçimlerin yapılması görüşüne katılıyoruz ve Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm bileşenlerin ve vatandaşların haklarının tesisi için bir an önce seçim yapılmasının daha iyi olacağına inanıyoruz.”

Başbakan Mesrur Barzani, bugün, Halepçe’ye gerçekleştirdiği ziyarette, Halepçe’de Şehitler Anıtı'nı ziyaret edip çelenk bıraktı ardından ilk Halepçe araç plakasının basımını gerçekleştirip sahibine teslim etti.