Rusya-Ukrayna savaşı üçüncü yılına girdi

Rusya-Ukrayna savaşı üçüncü yılına girdi
Rusya-Ukrayna savaşı üçüncü yılına girdi

HABER MERKEZİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 2 yıl önce 24 Şubat'ta duyurduğu "özel operasyon" ile başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, Kiev güçlerinin cephede zorlandığı bir dönemde üçüncü yılına girdi.

Rusya ordusu, Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinden Kiev yönetiminin kontrolündeki yerlere, aynı anda Rusya sınırından Harkiv, Sumi ve Çernigiv ile Belarus üzerinden Çernobil bölgesine giriş yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arabuluculuk girişimlerinin neticesi olarak İstanbul'da 29 Mart 2022'de yapılan müzakereler sonucunda Ukrayna tarafı, Rus tarafına gelecekteki olası yazılı anlaşmanın ilkelerini teslim etti. Ukrayna yönetimi, birkaç gün sonra Rusya ordusunun boşalttığı Buça ve İrpin şehirlerinde toplu mezarlar açtıktan sonra, Rusya'yı katliam yapmakla suçlayarak İstanbul'daki anlaşmadan çekildiğini bildirdi.

Odessa ve Mıkolayiv bölgelerini hedef alan Rus ordusu, Karadeniz'de stratejik konuma sahip Yılan Adası'nı ele geçirdi. Haziran 2022’de Rusya, adadan çekildiğini duyurdu.

Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'da Eylül 2022’te Rusya'ya katılım için yapılan referandumlar sonucu Rusya, Kırım'dan sonra Ukrayna topraklarının yüzde 15'ini daha yasa dışı ilhak etmiş oldu.

Savaş devam ederken Rusya ve Ukrayna heyetleri, ateşkes sağlanması için 3'ü Belarus, 1'i Türkiye'de olmak üzere 4 kez yüz yüze müzakere yaptı. Bunun neticesinde iki taraf, sadece çatışma bölgelerinden sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorları açılması ve tahıl anlaşması konusunda anlaştı. Bu anlaşma da Rusların bazı taleplerinin yerine getirilmemesi gerekçesiyle 1 yıl sürdürülebildi.

Donetsk bölgesinin Bahmut ve Avdiyivka istikametlerinde savaşın yoğun çatışmaları yaşandı. Her iki taraf önemli kayıplar verirken Rusya, 21 Mayıs 2023'te Bahmut şehrini ele geçirdiklerini duyurdu.

Ukrayna, yaklaşık 5 ay süren şiddetli çatışmaların ardından 17 Şubat'ta, daha fazla kayıp vermemek için askerlerini Avdiyivka'dan çektiğini açıkladı.

Kiev yönetiminden yapılan açıklamaya göre savaşın başlamasından bu yana ülkeye yapılan uluslararası yardım 170 milyar avroya ulaştı.

Savaşın ekonomik alanda alınan Rusya'ya yönelik yaptırım kararları, tüm dünyada doğrudan veya dolaylı olarak etkisini gösterdi.

Batılı ülkeler, Rusya'ya karşı finans, enerji, ulaşım, ihracatın kontrolü ve finansmanı ile vize politikası gibi çeşitli alanlarda onlarca yaptırım paketi hazırladı.

AB, 2022'den bu yana Rusya'ya karşı 12 yaptırım paketi yürürlüğe koydu.

Ukrayna, savaş boyunca ölen Rus asker sayısının 407 binden fazla olduğunu ileri sürerken, Rusya savaşta hayatını kaybeden toplam Ukraynalı asker sayısını açıklamıyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin verilerine göre savaşın başlamasından bu yana 10 bin 65 sivil hayatını kaybetti, 18 bin 679 sivil yaralandı. 6 milyon 479 bin 700 Ukraynalı, savaş nedeniyle hala yurt dışında bulunuyor.