Türkmen gazeteci: Kotanın kaldırılması var olan bir arada yaşama son vuruştur

HABER MERKEZİ 

Türkmen gazeteci ve aktvist Ahmet Yakup, 1991 yılından bu yana Kürdistan Bölgesi'nde Türkmen gazeteciliğinin “altın çağı” yaşadığını belirtti.

Kurdistan24’e konuşan Ahmet Yakup, Türkmen gazeteciliğinin “altın çağı” yaşadığını, ancak 2014'ten sonra ekonomik kriz nedeniyle Türkmen gazeteciliği gerilediğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi’nde Türkmenlerin birçok kanalı ve radyo istasyonu olduğunu dile getiren Yakup, “Fikirlerimizi özgürce ifade ediyoruz.” dedi.

Ahmet Yakup, “Birçok Kürt gazeteci ve yazar ilk Türkmen gazetesi Havadis’te yazılar yazmıştır, Kürtler yazılarını tüm Türkmen gazete ve dergilerinde yayınlayabilmiştir.” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi Hükümetinin bileşenlere her zaman destek çıktığı görüşünde olduklarını dile getiren Yakup, Türkmen gazetecilerin çoğu zaman Kürt davalarını desteklediğine de işaret etti.

Kürdistan Parlamentosunda kota sandalyelerinin kaldırılmasının Türkmenleri etkilemeyeceğinin altını çizen Türkmen aktivist, “Sandalyemiz olsa da olmasa da biz hala bölgedeyiz ve bölgeyi atalarımızın vatanı olarak görüyoruz. Ancak kota sandalyelerinin kaldırılması Kürdistan Bölgesi'nde var olan bir arada yaşama son vuruştur.” ifadelerini kullandı.