Azad Küreci: Federal Mahkeme Kürdistan Bölgesi'ndeki bir arada yaşamdan hoşnut değil

HABER MERKEZİ 

Millet Listesi Başkanı ve Milletvekili Azad Küreci, büyük bir nüfusa sahip olmadıkları için bileşenlere kota verildiğini belirtirken, "Federal Mahkeme, Kürdistan Bölgesi'ndeki bir arada yaşamdan hoşnut değil." dedi.

Azad Küreci, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, “Nüfuslarının fazla olmaması ve her şeyi yapabilecek maddi ve manevi siyasi kapasiteye sahip olmamaları nedeniyle kota koltuğa Türkmenler, Keldaniler ve Süryanilere verildi.” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi’ndeki yetkililerin geçmişte parlamentoda bileşenlere de yer verilmesi gerektiği kanaatinde olduğunu ancak günümüzde Kürdistan’daki partilerden birinin buna karşı şikayette bulunduğuna işaret eden Azad Küreci, “Federal Mahkeme karar verirken bileşenlerin ismine değinmiyor, sadece 111 sandalyenin 100 sandalye olacağını söylüyor.” ifadesini kullandı.

Türkmenlerin gerçek temsilcisinin olmadığı yönündeki iddiaları reddeden Küreci, iddiaları ortaya atan partinin Federal Mahkemeye şikayette bulunmak yerine siyasi maddi ve manevi destekte bulunmasının daha doğru olduğuna işaret etti.

Küreci, “Onların şikayeti olmasaydı Federal Mahkeme bu yönde bir karar alamazdı. Dolayısıyla Kürdistan Bölgesi'ne ve bileşenlere darbe vurdular. Bunun şikayette bulunan taraf için ağır sonucu olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Parlamento bir gözetim organıdır, bu nedenle sık sık siyasi partilerden sorunlarını parlamento dışında çözmelerini istedim. Çünkü iki taraftan birinin yanında yer alırsak diğer taraf endişelenecek.” diyen Küreci, “Federal Mahkeme Kürdistan Bölgesi'ndeki bir arada yaşamdan hoşnut değil, hoşnut olsaydı şikayeti kabul etmezdi.” dedi.