Kürdistan Bölgesi her zaman ABD'nin ilgi odağı olmuştur

HABER MERKEZİ 

Doğal kaynaklar açısından zengin bir bölge olan Kürdistan Bölgesi, siyasi ve kültürel bağlarının yanı sıra, ABD’li büyük petrol şirketlerinin her zaman ilgi odağı olmuştur.

ABD kendisini dünyanın en büyük petrol endüstrisi olarak görüyor. Çok uluslu şirketleri dünyanın her köşesinde petrol sektöründe faaliyet gösteriyor. Enerji açısından dünyanın en zengin bölgelerinden biri olan Orta Doğu, ABD ve petrol devlerinin hakimiyetinde bir istisna teşkil etmiyor.

ABD geçtiğimiz yüzyıl boyunca petrolü bir ulusal güvenlik meselesi olarak görmüştür, dolayısıyla Orta Doğu'daki petrol sektörüne yönelik herhangi bir tehdit ABD'yi aynı harekete geçiryor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı anlamına gelen CENTCOM; 1980'lerin başından beri kurulmuştur. Komutanlığın en aktif faaliyetleri Orta Doğu'da olup, ana görevlerinden biri de ABD'nin enerji güvenliğini korumaktır.

Kürdistan Bölgesi, siyasi ve kültürel bağlarının yanı sıra petrol ve doğal gaz zengini bir bölge olarak ABD'nin her zaman ilgisini çekmiştir.

Kürdistan Bölgesi'nin petrol sektöründe çeşitli ABD şirketleri faaliyet göstermiştir. Beyaz Saray'ın Kürdistan Bölgesi'ne önem vermesinin nedenlerinden biri de petrol ve doğal kaynaklardır.

Kürdistan'ın petrol ihracatı 11 aydan fazla süredir askıya alınmış durumda. ABD'li yetkililer, Kürdistan Bölgesi petrolünün Türkiye üzerinden ihracatına başlanması yönündeki isteklerini birçok kez dile getirmiş ve sorunun çözülmesi için Irak'a baskı yapmıştı.