ABD Senatosu Üyesi: Mesrur ​​Barzani'nin Washington ziyaretinden mutluyuz

HABER MERKEZİ 

ABD Senatosu Üyesi Chris Van Hollen, Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

ABD Senatosu Üyesi Hollen, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin Washington ziyaretine ilişkin K24’e konuştu.

Başbakan’ın söz konusu ziyaretinin başarılı olacağından emin olduğunu dile getiren Hollen, “Mesrur Barzani’yi Washington’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kendisiyle birçok konuyu görüşme şansım oldu. Ziyaretinin çok başarılı olacağına eminim.” dedi.

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile ilişkilerimizin çok önemli olduğuna şüphe yok.” diyen Senato Üyesi Hollen, bu ilişkileri daha da geliştirmeyi sabırsızlıkla beklediklerini vurguladı.

Başbakan Mesrur Barzani, 24 Şubat 2024’te resmi bir davet üzerine beraberindeki heyetle ABD’nin başkenti Washington’a ulaştı.

Başbakan, ziyaret kapsamında 26 Şubat Pazartesi günü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların çözümüne ilişkin birçok ortak çıkar konusunu ele alındı.

Toplantının başında ABD Dışişleri Bakanı, Kürdistan Bölgesi'nin ABD'nin önemli bir ortağı olarak önemli konumuna dikkat çekerek, "Ortaklığımız ortak değerlere, ortak çıkarlara ve ortak fedakarlıklara dayanmaktadır.” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani ziyaret kapsamında, ABD Senatosundan birçok yetkiliyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Washington’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği görüşme kapsamında, Başbakan Barzani, bakanlığın anı defterine de birkaç satırlık not yazdı.