Kürdistan Bölgesi'ndeki bileşenlerden kota kararına karşı ortak açıklama

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi’ndeki bileşenler, kotanın kaldırılmasının “barbarca alınan bir karar” olduğu için Iraklı yetkililere anayasayı uygulaması yönünde baskı yapılması çağrısında bulundular.

Kürdistan Bölgesi’nde bulunan bileşenler, bugün 28 Şubat 2024’te, Federal Mahkemenin 21 Şubat’ta Kürdistan Parlamentosundaki kota sandalyelerinin kaldırılmasına yönelik kararına yer verdikleri ortak bir bildiri yayınladı.

Mahkemede karara bağlanan şikayetin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) tarafından sunulduğu belirtilen açıklamada, “Bu barbarca alınan bir karardır, ayrıca eski siyasi bir gelenektir. 1992 yılında Kürdistan Parlamentosunun kurulmasından bu yana bileşenlerin siyasi hakları garanti altına alınmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Raperi’nden bu yana Kürdistan Bölgesi’nin, Saddam Hüseyin'in zulmü karşısında bileşenler için güvenli bir sığınak haline gelmesi için çalışılıyor. Erbil geçmişte DAİŞ tehditlerinin hedefi olduğundan herkes DAİŞ’i yok etmeye çalıştı ayrıca, Federal Mahkemenin kararı barbarca.” denildi.

“Kararın belli bir tarafın çıkarına olduğu” vurgulanan açıklamada, durumun Türkmenlerin ve Hıristiyanların haklarını ihlal eden Irak'a yönelik bir tehdit oluşturduğu kaydedildi.

“Bu, Kürdistan Parlamentosunu çoğulcu bir parlamentodan Müslüman bir Kürt Parlamentosuna dönüştürme girişimidir.” denilen açıklamada, “Biz Türkmen ve Hıristiyanların temsilcileri olarak Irak yetkililerine anayasanın uygulanması ve darbe yapılmaması yönünde baskı yapılması çağrısında bulunuyoruz.” sözleri kullanıldı.

Kürdistan Parlamento Seçim Yasası'nın 36. maddesine göre 5 kota sandalyesi Keldani, Asuri ve Süryanilere, 1 sandalye Ermenilere, 5 sandalye ise Türkmenlere ayrılmıştı ancak, 21 Şubat’ta Federal Mahkeme, söz konusu 11 sandalyeyi iptal etti.