Senatör Graham: Güçlü bir Kürdistan'ı destekliyoruz

Başbakan Mesrur Barzani ile ABD Senatörü Lindsey Graham'ın görüşmesi
Başbakan Mesrur Barzani ile ABD Senatörü Lindsey Graham'ın görüşmesi

HABER MERKEZİ 

ABD Senatörü Lindsey Graham, güçlü Kürdistan'ı ve Kürt halkının meşru haklarını her zaman destekleyeceklerini belirtti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu ABD’nin başkenti Washington’da ABD Senatörü Lindsey Graham ile bir araya geldi.

Görüşmede, Kürdistan Bölgesi’ne sürekli desteklerinden ötürü ABD ve Senatör Graham’a teşekkürlerini sunan Mesrur Barzani, Irak'taki son gelişmelere, Kürdistan Bölgesi'nin ve federal hükümetin sorunlarına değindi.

Mesrur Barzani’nin Washington ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Lindsey Graham ise “Güçlü bir Kürdistan'ı ve Kürdistan halkının meşru talep ve haklarını, özellikle güvenlik ve istikrarın sağlanması, mali hak ve yetkilerin sağlanması, bölgenin bütçesi, petrol ihracatının yeniden başlaması ve Kürdistan'ın anayasal yapısına saygı gösterilmesini her zaman destekliyorum.” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani ile ABD Senatörü Lindsey Graham'ın görüşmesi

Başbakan Mesrur Barzani, 24 Şubat 2024’te resmi bir davet üzerine beraberindeki heyetle ABD’nin başkenti Washington’a ulaştı.

Başbakan, ziyaret kapsamında 26 Şubat Pazartesi günü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların çözümüne ilişkin birçok ortak çıkar konusunu ele alındı.

Toplantının başında ABD Dışişleri Bakanı, Kürdistan Bölgesi'nin ABD'nin önemli bir ortağı olarak önemli konumuna dikkat çekerek, "Ortaklığımız ortak değerlere, ortak çıkarlara ve ortak fedakarlıklara dayanmaktadır.” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani ziyaret kapsamında, ABD Senatosundan birçok yetkiliyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Washington’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği görüşme kapsamında, Başbakan Barzani, bakanlığın anı defterine de birkaç satırlık not yazdı.