Başkan Barzani ve Ermenistan Cumhurbaşkanı görüşmesinde barış vurgusu

Başkan Barzani, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile görüştü (Foto: Barzani'nin Ofisi)
Başkan Barzani, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile görüştü (Foto: Barzani'nin Ofisi)

HABER MERKEZİ

Başkan Mesud Barzani ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Vaagn Haçaturyan, bölge halklarının ve gelecek nesillerin sorunlarını çözmenin tek yolunun barış olduğunu vurguladı.

Başkan Barzani, Bağdat'taki temaslarının ardından bugün (29 Şubat 2024) Erbil'e gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı ile görüştü.

Barzani'nin Ofisinden yapılan açıklamaya göre görüşmede, Kürdistan Bölgesi'nin ilerlemesine ve istikrarına övgüde bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Haçaturyan, Başkan Barzani'nin Kürdistan Bölgesi'ndeki bileşenler arasındaki bir arada yaşamın yanı sıra terörizm ve aşırıcılıkla mücadeledeki rolünü takdir etti.

Açıklamada, “Ermenistan Cumhurbaşkanı Vaagn Haçaturyan'ı sıcak bir şekilde karşılayan Başkan Barzani, Kürt halkı ile Ermeni halkı arasındaki tarihi ilişkilere dikkat çekerek, Ermenistan'da yaşayan Kürtlerin haklarına saygılarından dolayı Ermenistan ülkesi ve cumhurbaşkanına teşekkür etti.” denildi.

Barzani ve Haçaturyan, Kürdistan Bölgesi ile Ermenistan arasındaki ticari ilişkilerin derinleştirilmesine vurgu yaparak, bölge halklarının ve gelecek nesillerin sorunlarını çözmenin tek yolunun barış olduğu konusunda hemfikirdi. Görüşmede, Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki ilişkiler de ele alındı.

Ayrıca Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi ile Irak Hükümeti arasındaki sorunların anayasa yoluyla çözülebileceğinin altını çizdi.

Başkan Barzani, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile görüştü (Foto: Barzani'nin Ofisi)