Mesrur ​​Barzani'den ABD'li şirketlere: Gelin tarım, sanayi ve turizm sektörlerine yatırım yapın

Başbakan Mesrur Barzani
Başbakan Mesrur Barzani

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, ABD’li şirketlere Kürdistan Bölgesi’ne yatırım yapmaları yönünde çağrıda bulunurken, “Kürdistan yatırım yapmak için eşsiz bir yer ama kolay bir yer değil, özellikle de pek çok ortak düşmanımız ve sorunumuz var.” dedi.

Başbakan Barzani, Washington ziyareti kapsamında, ABD Ticaret Odası ve Irak Ticaret Odası tarafından düzenlenen resepsiyonda ABD Ticaret Odası ile ABD şirketlerinin işverenleri ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Resepsiyonda açıklamalarda bulunan Başbakan Barzani, Washington’a ziyaret gerçekleştirip toplantılar yapmaktan onur duyduğunu ve toplantıların ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki dostluğun göstergesi olduğunu belirtti.

Kürdistan Bölgesi'ne yatırım yapan, Kürdistan Bölgesi'ne dönmeyi düşünen ve fırsat arayan tüm firmalara teşekkür eden Mesrur Barzani, “Kabinem ekonomimizi sadece enerji sektörü değil, birçok alanda çeşitlendirmeye çalıştı. HKN ve Honeywell gibi ABD şirketlerinin Kürdistan Bölgesi'ne yatırım yaptığını biliyorum. Bizimle devam eden dostlukları ve ortaklıkları için kendilerine teşekkür ederiz. Zor zamanlarımızda yanımızda oldular bu da çok şey ifade ediyor.” ifadelerini kullandı.

Tarım, sanayi ve turizme nasıl yatırım yapacaklarına odaklandıklarını aktaran Başbakan Barzani, “Invest Kurdistan'ımız var, dostane kurullar ile yasalarımız var ve yabancı yatırımcıları gelip mevcut binlerce fırsata bakmaya davet ediyor.” diye konuştu.

Başbakan, “O halde gelin Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret edin veya web sitesi aracılığıyla veya doğrudan Kürdistan Bölgesi Yatırım Kurulu ile iletişime geçin ve oradaki diğer fırsatlara bakın.” sözleri ile ABD’li şirketlere Kürdistan Bölgesi’nde yatırım yapmaları için çağrıda bulundu.

“Desteğiniz için bir kez daha çok teşekkür ediyorum ve bu zor günlerde bize destek veren Amerika Birleşik Devletleri'ne heyetim, şahsım ve Kürt halkı adına teşekkür ediyorum.” diyen Başbakan Barzani, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kürdistan yatırım yapmak için eşsiz bir yer ama kolay bir yer değil, özellikle de pek çok ortak düşmanımız ve sorunumuz var. Bugün burada bulunmamın sebeplerinden biri de Kürdistan'ın sizin desteğiniz ve yardımlarınızla güvende ve güçlü kalmasıdır. Birlikte Kürdistan'ın parlak bir geleceğe sahip olmasını sağlayabiliriz. Tekrar çok teşekkür ederim.”