Pentagon, Mesrur ​​Barzani ile Sasha Baker arasındaki görüşmenin detaylarını yayınladı

HABER MERKEZİ 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile ABD Politikadan Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Sasha Baker arasında gerçekleşen görüşmenin detaylarını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü David Herndon, tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Mesrur Barzani ve beraberindeki heyetin, ABD Politikadan Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Sasha Baker ile 29 Şubat 2024’te bir araya geldiği belirtildi.

ABD’nin Ürdün’deki birliklerini hedef alan ve 3 ABD askerinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı kınadığı için Kürdistan Bölgesi’ne teşekkür eden Sasha Baker, İran'ın ve İran destekli silahlı grupların Kürdistan Bölgesi'ne yönelik tehditlerinin ciddi olduğunu savundu.

Baker, ABD'nin egemen bir Irak'ta güvenlik ve istikrarı korumak için Irak halkı ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile ittifakına bağlı kalmaya devam ettiğini vurguladı.

Açıklamaya göre taraflar, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile ABD Savunma Bakanlığı arasındaki 2022 Mutabakat Zaptı çerçevesinde Peşmerge güçlerine ilişkin son dönemde atılan önemli adımları ele alırken, Kürtlerin iç birliğinin önemli bir nokta olduğunu ve hem Kürdistan Bölgesi Hükümetinin hem de ABD'nin ortak hedefi olduğu konusunda mutabık kaldı.

Peşmerge güçlerinin terör örgütü DAİŞ’i yenmek için gösterdiği iş birliği ve ortaklığa övgüde bulunan Sasha Baker, DAİŞ’in yeniden canlanması tehdidinin tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik baskıların devam etmesi gerektiğini söyledi.