ABD'li enerji uzmanı: Irak'ın diğer bölgelerine kıyasla Kürdistan Bölgesi yatırım için en uygun yer

HABER MERKEZİ

Enerji uzmanı Matthew Zeiss, Kürdistan Bölgesi'nde yatırım fırsatlarının olduğunu belirterek, Irak'ın diğer bölgelerine kıyasla Kürdistan'in yatırım için en uygun yer olduğunu söyledi.

Hakim Ferhad'ın sunucuğunu yaptığı Kurdistan24 Münazarası (Dibeyti) programına katılan enerji uzmanı Matthew Zeiss ile Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Geylan Hacı Said, Başbakan Mesrur Barzani'nin ABD ziyareti değelendirildi.

Kürdistan Bölgesi'nde özellikle tarım alanında pek çok yatırım fırsatının bulunduğunu belirten Zeiss, "Kürdistan Bölgesi'nde tarım sektörü başta olmak üzere çoğu sektörlerde çok sayıda yatırım fırsatı var. Hükümetin sağladığı olanaklar, Kürdistan Bölgesi'ne yatırım yapma konusunda dünyanın ilgisini çekti. Kürdistan Bölgesi tarımını sanayileştirerek Irak'ın gıda sepeti haline gelebilir ki bu başlı başına çok önemli bir başarıdır.“ dedi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetinin ABD'ye yaptığı ziyaret hakkında konuşan Matthew Zeiss, “Washington'daki hükümet heyeti, Kürdistan Bölgesi'nin güvenliğini istikrara kavuşturmayı ve daha fazla ABD şirketinin Kürdistan Bölgesi'ne yatırım yapmasını sağlamayı amaçlıyor.” ifadelerini kullandı.

Ekonomisi çeşitlendiği için Kürdistan Bölgesi'nin Irak'ın diğer bölgelerine göre yatırım için en uygun yer olduğuna dikkat çeken ABD’li uzmanı, "ABD, Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatının yeniden başlatılmasında önemli bir rol oynayabilir. Türkiye, boru hattının yeniden başlatılmasına hazır olduğunu ve boru hattının herhangi bir sorunu olmadığını belirtirken, şimdi sürecin yeniden başlatılmasını onaylama sırası şimdi Bağdat'ta. Ne yazık ki Bağdat'taki bazı taraflar petrol ihracatına devam etmek istemiyor, bu nedenle ABD'nin Bağdat'a baskı yapması gerekiyor. Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatının yeniden başlatılamaması Irak'taki siyasi istikrarı ve dünya piyasalarındaki petrol fiyatlarını etkileyecek.” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi Hükümetinin ekonomisini çeşitlendirmek için ekonomik reform başlattığına işaret eden ABD’li uzman Zeiss, “Kürdistan Bölgesi nar ve bal ihraç etti. Kürdistan büyük bir tarım üreticisi, ithalatçıdan ziyade ihracatçı olma konusunda iyi bir potansiyele sahiptir." dedi.

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Geylan Hacı Said ise Kürdistan Bölgesi'ndeki yatırımlara ilişkin, "Yatırım açısından uygun bir coğrafyaya sahip olan Kürdistan Bölgesi, istikrarıyla öne çıkıyor.” ifadesini kullandı.

Başbakan Mesrur ​​Barzani'nin ABD ziyaretinin önemine değinen Hacı Said, "Çok önemli bir ziyaretti. Çok sayıda ABD'li yatırımcının Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret ederek farklı sektörlere yatırım yapmasını bekliyoruz. ABD'nin Kürdistan Bölgesi'ne desteğini kanıtlaması gerekiyor. Çünkü kendisinin de belirttiği gibi özellikle de ticaret ddaları ile güçlü ekonomik ilişkileri var.” dedi.

Kürdistan'daki yatırım yasalarının yatırımcıları teşvik ettiğine dikkat çeken Hacı Said, Yabancı yatırımcıların Kürdistan Bölgesi'ne gelip yatırım fırsatlarını değerlendirmeleri ve çalışmaya başlamaları için Kürdistan Bölgesi'nin en fazla imkanı sağladığını sözlerine ekledi.

ABD Ticaret Odası, 29 Şubat 2024 Perşembe günü, Başbakan Mesrur Barzani’yi ağırlamak amacıyla bir resepsiyon düzenledi.

Çok sayıda önde gelen ABD'li yetkili, işveren ve yatırımcı ile ABD'de yaşayan Kürt diasporası şahsiyetinin katıldığı resepsiyonda konuşan Başbakan Barzani, Kürdistan Bölgesi'ndeki yatırımlarına verdikleri destek ve dostluklarından dolayı ABD ve şirketlerine teşekkür etti.

Başbakan ayrıca dokuzuncu kabinenin Kürdistan Bölgesi'nde ekonomik çeşitlendirme ve güçlü bir altyapı oluşturulması alanındaki reform gündemine değinerek, ABD'li şirketlere ve yatırımcılara Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret ederek çeşitli alanlardaki yatırım fırsatlarını görmeleri çağrısında bulundu.