Başbakan Mesrur Barzani: ABD ile ilişkilerimiz güçlü kalacak

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, ​​Kürdistan Bölgesi ile ABD ilişkilerine işaret ederek,  “ABD ile ilişkilerimiz güçlü kalacak.” dedi.

Başbakan Barzani, sosyal medya platformu X hesabından paylaştığı mesajında, "ABD ile ilişkilerimiz güçlü kalacak.” ifadesini kullandı.

Başbakan Mesrur Barzani’nin ABD'deki temasları, Kürdistan Bölgesi halkının sorunlarının ele alınması ve çözüm kapısını aralıyor.

Mesrur ​​Barzani’nin ABD’deki görüşmelerinde Kürdistan halkının maaş ve mali haklarının yanı sıra, bileşenlerin haklarının korunması ve Irak Federal Mahkemesinin bileşenler aleyhine verdiği kararlar ele alındı.

Başbakan Mesrur Barzani, 24 Şubat 2024’te resmi bir davet üzerine beraberindeki heyetle ABD’nin başkenti Washington’a gitti.

Başbakan, ziyaret kapsamında 26 Şubat Pazartesi günü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların çözümüne ilişkin birçok ortak çıkar konusunu ele alındı.

Toplantının başında ABD Dışişleri Bakanı, Kürdistan Bölgesi'nin ABD'nin önemli bir ortağı olarak önemli konumuna dikkat çekerek, "Ortaklığımız ortak değerlere, ortak çıkarlara ve ortak fedakarlıklara dayanmaktadır.” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani ziyaret kapsamında, ABD Senatosundan birçok yetkiliyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Washington’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği görüşme kapsamında, Başbakan Barzani, bakanlığın anı defterine de birkaç satırlık not yazdı.