Sudani: Diyalog Irak'ın temel sorunlarını çözecek

HABER MERKEZİ 

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, Irak'ta sorunların diyalog yoluyla çözülmesinin çok önemli olduğunu, bunun da sorunların çözümünün anahtarı olduğunu belirtirken, Kerkük'te tüm tarafların haklarının korunmasını istediklerini söyledi.

Rafideyn Diyalog Forumu’nun ilk gününde yaptığı konuşmada Sudani, Bağdat'ta kamuyu ilgilendiren konularda toplantıların yapılmasının demokratik ilkelerin iyileştiğini ve pekiştiğini kanıtladığını belirtti.

“Diyalog uzun vadeli çözümlerin anahtarıdır. Diyalogun devam etmesi, değişimlere ayak uydurması, belli bir sınıfı değil toplumu ve halkı ilgilendiren konulara değinmesi çok önemli.” diyen Sudani, “Sadece petrole değil, gaz üretimine de bel bağlamayı hedefliyoruz, aynı zamanda istihdam yaratmayı ve kapsamlı bir değişiklik yapmayı da hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Irak’ın bölgedeki değişimlere hazırlandığını aktaran Sudani, diyalogla tüm sorulara yanıt bulunması temennisinde bulundu.

Rafideyn Forumu kapsamında bir panele de katılan Sudani, İsrail ile Hamas arasında devam eden savaşa değinerek, “Uluslararası toplum Gazze'deki sivilleri korumada başarısız oldu ve çatışmanın genişlemesini önlemek için çatışmayı durdurması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

“DAİŞ ile savaşta Irak güçleri ile birlikte savaşan ABD, stratejik ortağımız. Ayrıca stratejik bir anlaşmamız var.” diyen Sudani, “ABD ve İran ile çok iyi ilişkiye sahip olan tek ülke. Bu iyi ilişkiler nedeniyle her iki ülkeyle de ticari ilişkilerimizi daha da geliştirmeye çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

ABD ve koalisyon güçlerinin Irak’ın talebi üzerine ülkede bulunduğunu ve henüz görevlerinin bitmediğini belirten Sudani, “Irak ve ABD askeri heyetleri gelecek planlarını tartışıyor, anlaşmaya varmaları halinde koalisyon güçlerinin Irak'tan çekilmesine ilişkin bir takvim belirleyeceğiz.” diye konuştu.

Irak’ta düzenlenen il meclisi seçimlerine de değinen Sudani, “Kerkük küçültülmüş bir Irak'tır ve biz kazanan güçleri birbirine yaklaştırmaya çalıştık. Kendileriyle bugün ikinci toplantımızı yaptık, aramızda çok iyi anlaşma var. Kerkük'te herkesin hakkının korunmasını istiyoruz.” dedi.

Irak Başbakanı, “Bu yıl yağışlı bir sezon geçirdik, genel olarak iyi su rezervlerimiz var, yaz projesini hayata geçiriyoruz, yakın zamanda açıklayacağımız stratejik arıtma projemiz var.” ifadesini kullandı.

Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilere ilişkin Sudani, şu sözleri kullandı:

“Türkiye ile ilişkilerimiz stratejik ve güçlü. Güvenlik, ekonomi, su başta olmak üzere aramızdaki sorunları çözmek için ortak bir komitemiz ve gerçek bir irademiz var. Türkiye ile görüşmelerimizin en önemli konusu su. Rolümüzü oynamamız ve sorunları çözmemiz gereken çeşitli güvenlik sorunları var. Sınırların korunmasına yönelik çok sayıda güvenlik kuruluşunun katıldığı son toplantımızda da bunu vurgulamıştık, Irak'ın sınırları komşu ülkeler için tehdit oluşturmamalı.”

Kurdistan24’ün medya sponsorluğunu üstlendiği Beşinci Rafideyn Diyalog Forumu, bugün Bağdat’ta "İnsanlığın Geleceği.. Krizler ve Değişimler" sloganıyla başladı.

Bu yılki Rafideyn Diyalog Forumu kapsamında çoğu üst düzey Irak Hükümeti yetkilileri, bakanlar, parlamenterler ve danışmanların katılacağı 11 panel gerçekleştirilecek.

Bugün başlayan forumun 5 Mart’ta sona ermesi bekleniyor.