Bileşenler: Federal Mahkemenin kararları bize karşı siyasi ve toplumsal bir soykırım

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi’ndeki bileşenler, Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid'e, Federal Mahkemenin kota sandalyelerinin kaldırılmasına ilişkin kararlarını iptal etmesi çağrısında bulundu.

Bileşenlerin temsilcileri, bugün 4 Mart 2024’te, Federal Mahkemenin Kürdistan Parlamentosundaki kota sandalyelerinin kaldırılmasına yönelik kararına karşı düzenlenen basın toplantısında Kürtçe, Türkmence, Süryanice, Arapça ve daha birçok dilde mesaj iletti.

Irak Cumhurbaşkanına, Federal Mahkeme Başkanına, Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkililerine ve uluslararası topluma çağrıda bulunan temsilciler, “Bu zulme, bu adaletsizliğe, kota sandalyelerinin kaldırılması yönündeki anayasaya aykırı karar karşısında sessiz kalmayın, kararların uygulanmasını önlemeye yönelik çalışın. Kürdistan Parlamentosundaki kota sandalyelerinin kaldırılması hiçbir partinin çıkarında değildir. Bu karardan hiçbir siyasi parti yararlanmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bileşenlerin, her zaman Kürdistan Bölgesi'ni ve anayasal yapısını koruduğu belirtilen mesajda, “Bileşenler, Kürdistan Bölgesi'nin daha da geliştirilmesi için birlikte çalışmış, Irak topraklarının bütünlüğü konusunda kararlı, ancak ne yazık ki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) tarafından hakarete uğramışlardır. Kotaya ilişkin karardan sevinen siyasi taraflar için tessüf ediyoruz.” dedi.

Federal Mahkemenin kotayla ilglili kararlarının, "siyasi ve toplumsal bir soykırım” olduğu belirtilen mesajda, ilgili taraflara bu "baskı ve adaletsizliği" kabul etmemeleri çağrısında bulunuldu. Bu kararların "demokrasiye, insan hakları ilkelerine ve Kürdistan Bölgesi'ndeki bileşenlerin barış içinde bir arada yaşamına aykırı" olduğu ifade edildi.

Kürdistan Parlamento Seçim Yasası'nın 36. maddesine göre 5 kota sandalyesi Keldani, Asuri ve Süryanilere, 1 sandalye Ermenilere, 5 sandalye ise Türkmenlere ayrılmıştı ancak, 21 Şubat’ta Federal Mahkeme, söz konusu 11 sandalyeyi iptal etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, dün (3 Mart 2024) Neçirvan Barzani'nin Kürdistan Parlamento seçimlerinin 10 Haziran 2024’te yapılması yönündeki kararnameyi imzaladığını duyurdu.

Açıklamada, "2005 tarihli 1 sayılı Kürdistan Bölgesi Başkanlık Kanunu'nun 10'uncu maddesinin ikinci fıkrası gereğince Neçirvan Barzani, parlamento seçimlerinin 10 Haziran 2024 tarihinde yapılmasına karar verdi.” denildi.

Kararnamenin bugün itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, "İlgili taraflar, bu kararnamenin uygulanması için Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu ile iş birliği ve gerekli çalışmaları yapmakla yükümlü olacak." ifadeleri kullanıldı.