KDP, Kürdistan Parlamento seçimlerine desteğini yineledi

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 1991’de Baas rejiminin baskılarına karşı yapılan halk ayaklanmasının (Raperîn) 33’üncü yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kürdistan Bölgesi Parlamento seçimlerinin yapılmasına verdiği desteği bir kez daha teyit etti.

KDP Siyasi Bürosu tarafından, Raperîn’in 33’üncü yıl dönümü dolayısıyla yayımlanan mesajda, “Biz Kürdistan Demokrat Partisi olarak her zaman olduğu gibi partimizin aynı ilke ve mesajıyla Kürdistan evinin örgütlenmesini vurguluyoruz ki hepimiz Kürdistan'ın stratejik meselelerinde, meşru ve anayasal haklarımızı savunmada bir olalım. Sorunların çözümü için her türlü ciddi ve samimi çabayı gösteriyoruz. Hepimiz Kürdistan halkının kamu çıkarlarını sorumlu bir şekilde göz önünde bulunduruyoruz. İlk görevimiz Kürdistan topraklarını, halkını, bu kurumu ve başarılarımızı korumaktır.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Kürdistan Bölgesi düzeyinde daha fazla koordinasyon ve birliğe ihtiyaç duyduğumuz bir takım engel ve zorluklarla karşı karşıyayız. Sorunların ve krizlerin bir daha yaşanmaması ve çözüm için Bağdat'la diyalog ve müzakerelere devam etmemiz gerekiyor.” sözleri kullanıldı.

KDP’nin, Kürdistan Bölgesi'nin yetkilerinin, haklarının ve mali yetkilerinin hukuka ve federal anayasaya uygun olarak korunmasında ısrar ettiği belirtilen açıklamada, “Yeni bir Irak inşa etmenin ve çözülmemiş sorunları bitirmenin temel ilkeleri olan (ortaklık, uzlaşma ve denge) ilkelerini vurguluyoruz.” denildi.

Kürdistan Parlamento seçimlerinin 10 Ağustos’ta düzenlenmesini destekledikleri kaydedilen açıklamada, “Halkımıza ve Kürdistan halkının tüm dostlarına, Kürdistan Demokrat Partisinin özgür ve adil seçimler yapılması için ciddi ve dürüst bir şekilde çalışacağına söz veriyoruz.” ifadesine yer verildi.