Başbakan Barzani: Raperin, zulüm ve işgale karşı tarihi bir dönüm noktasıydı

Kürdisatn Bölgesi Başbakan Mesrur Barzani
Kürdisatn Bölgesi Başbakan Mesrur Barzani

HABER MERKEZİ

Kürdisatn Bölgesi Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan’daki ayaklanmanın (Raperin) 33’üncü yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Raperin, zulüm ve işgale karşı tarihi bir dönüm noktasıydı.” dedi.

Başbakanı Mesrur Barzani, 5 Mart 1991’de Kürdistan halkının Baas rejimine karşı başlattığı büyük ayaklanmanın (Raperin) 33’üncü yıldönümünde bir mesaj yayımladı.

“1991 yılındaki ayaklanmanın 33’üncü yıldönümünde, Kürt halkını, kahraman Peşmergeleri ve başı dik şehit ailelerini en içten dileklerimle kutluyorum.” diyen Başbakan Barzani, “Ayaklanmanın mücadelecilerine, Kürdistan severlerine ve katılımcılarına, Kürdistan Bölgesi'nin özgürlük, refah, ilerleme ve direniş sürecinde emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda canlarını feda eden şehitlerimizin ruhları şad olsun.” ifadelerini kullandı.

Mart 1991 ayaklanmasının, Kürdistan tarihinin en önemli olaylarından biri olduğunu belirten Mesrur Barzani, “Raperin, Kürdistan halkının tüm sınıfları ve bileşenleri, Kürdistanlı güç ve partilerin birlik ve beraberliğinin ürünüydü. Kürt halkının büyük bir gururu ve egemenliğiydi. Zulüm, işgal ve esareti reddeden Raperin, Kürdistan Bölgesi'nin federal yapısının ve bölgenin meşru ve anayasal kurumlarının kurulmasının ürünüydü.” dedi.

“Ayaklanmanın yıldönümünde, Kürdistan partileri, bileşenleri ve bireylerinin birlik içinde Kürt halkının ulusal kazanımlarını ve anayasal haklarını savunması büyük önem taşıyor.” diyen Mesrur Barzani, şunları kaydetti:

“Bu nedenle Kürdistan Bölgesi'nin federal yapısını, ayaklanmanın yüksek değerlerini ve Kürdistan halkının barış içinde bir arada yaşam, barış ve insanlık ilkelerini her zaman korumamız ve geliştirmemiz gerekiyor. Elbette hepimizin egemenliği Kürdistan'ın varlığına bağlıdır.

Ayaklanmanın yıldönümü bizi, Kürdistan Bölgesi'nin anayasal yapısını ve hükümetini desteklemeye teşvik etsin ki Kürdistan halkına daha fazla hizmet verelim ve hep birlikte Kürdistan Bölgesi'ni daha gelişmiş bir aşamaya taşıyalım. Mart 1991 Raperin’in yıldönümü kutlu olsun. Raperin ve tüm Kürdistan şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyorum.”