Dışişleri Bakanı Fidan ile ABD'li mevkidaşı Blinken görüştü

HABER MERKEZİ 

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Gazze'de ateşkesin ilan edilmesi gerektiğini savunurken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Top Hamas’ın sahasında." dedi.

Hakan Fidan ve beraberindeki heyet, Washington'da ABD'li mevkidaşı Blinken ile Stratejik Mekanizma Toplantısı çerçevesinde bir araya geldi.

Bakan Fidan, 2021'de başlayan stratejik toplantıların 7’incisini gerçekleştirdiklerini belirtirken, bu kapsamda iki ülke arasında güvenlik, bölgesel işbirliği, bölgesel konular, ticaret, enerji gibi geniş bir yelpazeyi kapsayan konularda görüşmelerde bulunacaklarını ifade etti.

Başta Gazze'deki olaylar olmak üzere birçok önemli bölgesel gelişmenin aynı anda cereyan ettiğini söyleyen Fidan, "Gazze’deki vahim durum bizim bu meseleye acilen eğilmemizi gerektiriyor. Uluslararası toplum masum insanların çektiği acıları durduramadı.” dedi.

“Gazze’deki insanlar acil insani yardıma ihtiyaç duymaktadır." diyen Hakan Fidan, Gazze’de ateşkesin temini ve kesintisiz insani yardımın sağlanması için ABD dahil diğer ülkelerle ciddi şekilde çalışmaları gerektiğine işaret etti.

"Gazze'ye giren yardımların ihtiyaç sahiplerine etkin şekilde dağıtılması gerektiğini” savunan ABD’li Bakan Blinken, "Gazze'ye karadan yardım girişlerini sürdürmenin ötesinde genişletmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Blinken ayrıca Gazze'de ateşkes için "Top Hamas'ın sahasında." ifadelerini kullandı.