Erdoğan: Rusya'nın da dahil olduğu bir zirveye hazırız

"Rusya'nın Türkiye'nin duruşuna saygı duyacağına inanıyoruz"
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'den basın açıklaması
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'den basın açıklaması

HABER MERKEZİ 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Rusya'nın da bulunacağı bir barış zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırız." derken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise abaları için Türkiye'ye teşekkür ederek iş birliğine değindi. 

Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, kritik görüşme sonrası basın açıklamasında bulundu.

Ukrayna'nın bağımsızlığına desteğini ve Türkiye'nin barışa yönelik çabaları artırmaya hazır olduğunu kaydeden Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

Savaşın başta Ukrayna olmak üzere bölgesel ve küresel plandaki menfi yansımalarının arttığına daikkat çeken Erdoğan, “Barışın tesisi için Mart 2022'de İstanbul'da kurduğumuz müzakere masasının yanından geçebilecek nitelikte diplomatik bir adım atılamadı. Başından beri savaşın müzakereler temelinde sonlandırılması için elimizden gelen katkıyı verdik, veriyoruz. Rusya'nın da dahil olacağı bir barış zirvesine ev sahipliği yapmaya da hazırız.” dedi.

Erdoğan, gelecek dönemde Ukrayna'nın ekonomik açıdan ayakları üzerinde duran ve kalıcı güvenliğini tesis etmiş konuma gelmesinin de büyük önem taşıdığını vurgularken, Ukrayna'nın Avrupa Atlantik Kurumları'yla bütünleşmesi hedefine desteklerinin baki olduğunu bildirdi.

"Rusya'nın Türkiye'nin duruşuna saygı duyacağına inanıyoruz"

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Cumhurbaşkanı, “Rusya'nın askerlerini Ukrayna topraklarından çıkarmasını kim sağlayabilir?" sorusunu şu sözlerle yanıtladı:

"Özellikle burada Rus askerlerinin Ukrayna tarafında bulunması, o tarafta bulunurken böyle bir teminat, böyle bir garanti olur olmaz, bütün bunların hepsi barışı bu denli savunan bir Türkiye olarak biz bu savımızda, bu tezimizde Rusya'nın da Türkiye'nin duruşuna ister istemez saygı duyacağına inanıyoruz. Zaten bu olmadığı zaman böyle bir barışı da temin edebilmek ve bunu sağlayabilmek mümkün olmayacaktır. Ama en azından dünya kamuoyunda, uluslararası kamuoyunda Türkiye olarak görevimizi yapmış addedeceğiz kendimizi. Olay budur."

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise Erdoğan'a ve Türk halkına, Ukrayna'nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne desteği için teşekkür ederek, “Bundan sonraki çabaları bekliyoruz. Kırım Tatar özellikle Rusya tarafından baskı gören bu insanlar işgal altında olan Ukrayna topraklarında bulunuyor. Onları serbest bırakmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Barış planımıza dikkat çektiklerini aktaran Zelenskiy, “Söz konusu zirve İsveç'te de düzenlenecek. Türkiye'nin rolü barış zirvesinde de ve bu barış planının gerçekleştirilmesinde de yer almalı. Biz bir sonuç elde etmek istiyoruz ve Ukrayna için acil bir barış.” ifadelerini kullandı.

“İş birliğimize epey zaman ayırdık, anlaşmalar imzaladık. Ortak silah ve mühimmat üreteceğiz.” diyen Zelenskiy, “Şimdiden 30 milyondan fazla tahıl o koridordan geçti. Ramazan ayı arifesinde herkese bir sakinlik ve mutluluk dilemek istiyorum.” dedi.