İsveç Dışişleri Bakanı: "PKK terör örgütüdür"

HABER MERKEZİ 

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkede PKK ile çalışanlar dışındaki Kürtlerin korunacağını belirterek, “PKK terör örgütüdür.” dedi.

Tobias Billström, NATO’nun 32’nci üyesi olan İsveç'in bayrağının, Brüksel'deki karargahta yerini almasının ardından Kurdistan24 muhabirinin ülkedeki Kürtlerin durumu ve Türkiye'nin onları yakalayıp iade etme talebiyle ilgili sorusunu yanıtladı.

“PKK bir terör örgütüdür ve uluslararası alanda terör örgütü olarak tanınmaktadır.” diyen İsveç Dışişleri Bakanı, “Madrid'deki NATO zirvesinde müttefiklerimizle PKK'nin Türkiye'ye yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak için neler yapabileceğimizi tartıştık. Bu konuda daha fazla çalışmak üzere Türkiye ile birlikte güvenlik anlaşması imzalayacağız.” İfadelerini kullandı.

İsveç’te yaşayan her Kürdün kendini güvende hissedebileceğini söyleyen Tobias Billström, “Sadece PKK ile çalışanların kendilerini güvende hissetmemek için bir nedeni var. Bu yapılacak doğru şey.” diye konuştu.

-İsveç'in NATO'ya üyelik süreci

İsveç, komşusu Finlandiya gibi Avrupa'da yükselen savaş tehdidinin getirdiği güvenlik kaygıları nedeniyle 18 Mayıs 2022'de NATO'ya üyelik başvurusu yapmıştı.

NATO'ya yeni katılım için onay vermesi gereken 30 üye ülkeden biri olan Türkiye, İsveç ve Finlandiya'dan beklentilerini dile getirirken, İsveç'teki PKK faaliyetlerinden endişe ettiğini belirtmişti.

28 Haziran 2022'deki Madrid Zirvesi'nde Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile iki ülkenin terörle mücadelede daha fazla iş birliği taahhüt ettiği Üçlü Muhtıra'ya imza attı. Bu çerçevede üç ülke tarafından Daimi Ortak Mekanizma kuruldu.

Bu sayede iki ülke, üyeliğe resmen davet edildi. 5 Temmuz 2022'de NATO ülkelerinin katılım protokolünü imzalamasıyla İsveç ve Finlandiyalı yetkililer, NATO'nun toplantılarına "davetli ülke olarak" katılmaya başladı. Bu süreçte üç ülke arasında çok sayıda görüşme yapıldı.

Finlandiya, Türkiye'nin beklentilerini karşılayacağına yönelik taahhütlerinin karşılık bulması üzerine 3 Nisan 2023'te NATO'nun 31'inci üyesi oldu.

İsveç için süreç ise devam etti. TBMM'nin 23 Ocak'ta, Macaristan Ulusal Meclisinin de 26 Şubat'ta verdiği onayların ardından, tüm müttefiklerin meclislerindeki prosedürün tamamlanmasıyla İsveç'in üyeliğiyle ilgili son aşamaya geçildi.

İsveç, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen giriş protokolü kabul töreniyle 7 Mart'ta NATO'nun resmen 32'nci üyesi oldu.